Gorbatšov võeti pantvangi

1985. aastal sai Mihhail Gorbatšovist Nõukogude Liidu liider. Ta soovis reformida diktaatorlikku riiki, kus inimeste elu läks üha kehvemaks. Stalin oli aga suurriigi vundamendi alla jätnud tiksuva pommi.

© Peter Turnley / Getty Images & Wojtek Laski / Getty Images & Shutterstock

POUL SIERSBAEK

1. OKTOOBER 2021

Mihhail Gorbatšov istus Krimmi poolsaarel oma datšas ehk suvemajas. Oli 18. august 1991. Kaks nädalat oli Nõukogude Liidu president ja kommunistliku partei juht veetnud puhkusel, nähes samal ajal suurt vaeva kõnega, mille ta pidi peagi Moskvas pidama. Päev enne pealinna lendamist vaevles president ikka veel kirjutuslaua taga, silmitses Musta merd ja redigeeris teksti. 

Selle kõne kavatses perestroika isa ette kanda uue liidulepingu sõlmimisel.

Tolle lepinguga pidid Nõu­kogude Liidu vaba­riigid kinnitama jätkamist uuenenud Nõukogude Liidus, saades vastutasuks senisest pisut suurema autonoomia. Liiduleping pidi põlistama pere­stroika ehk riigi uuendamis­poliitika ja demokratiseerimise senised saavutused, ent samas säilitama ühtse suurriigi. Gorbatšov lihvis tähtsa sündmuse puhul iga lause sõnastust ning tõrjus mõtteist mõru teadmise, et ise­­seisvusmeelsed Balti riigid, Gruusia, Moldaavia ja Armeenia olid juba ette lepingust keeldunud.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress