Göta kanal jäi 100 aastat hiljaks

Juba 16. sajandil unistati Rootsis kogu riiki läbivast pikast kanalist, et mitte maksta Sundi väina tollimaksu, mille Taani kuningas oli laevadele kehtestanud. Kanali rajamine ei alanud aga enne 1810. aastat, ja kui kanal 22 aasta pärast valmis sai, oli see lootusetult hilinenud.

© Nationalmuseum

ELSE CHRISTENSEN

1.SEPTEMBER 2020

Hans Brask oli 16. sajandil üks mõjukaimaid mehi Rootsis. Peale auväärse teenistuse Linköpingi piiskopina kuulus ta ka riiginõukokku, mis nõustas kuningat. Braski sõnadel oli seega oma kaal, kui piiskop 1526. aastal kirjutas teisele riiginõukogu liikmele: „Vänerni ja Vätterni järve vahele tuleb kaupmeeste tarbeks rajada kanal.“

Brask oli nuputanud, kuidas Rootsi kaupmehed saaksid vältida Taani kuninga kehtestatud tollimaksu – raha, mille kõik välismaised laevad pidid välja laduma, kui nad seilasid üle Taanile kuuluva Sundi väina.

Paraku polnud 16. sajandil veel ühelgi Euroopa riigil nii ulatuslikuks ehitus­projektiks võimalusi. Seetõttu oli algusest peale selge, et piiskop Braski kanaliplaan oli sama hea kui õhuloss. Alles rohkem kui 300 aastat hiljem sai tema unistus teoks.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress