Halastamatu vallutaja kaotatud kullakang

© Alamy/Imageselect

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. JUUNI 2020

Mehhikos 39 aastat tagasi tehtud väljakaevamistel ilmus maa seest välja massiivne kullakang. Värske analüüs näitab, et see pärineb palju räägitud legendaarsest aardest.

Pealinnas Méxicos 1981. aastal ühe tänava rajamisel välja tulnud kullakangi mõistatus on lõpuks lahendatud. Mehhiko Riikliku Ajalooinstituudi INAH teadlaste kohaselt kaotas selle peaaegu 2 kg kullakangi Hispaania konkistadoor, kes koos oma juhi Hernán Cortési ja teiste meestega 1520. aasta juunis põgenesid asteekide pealinnast Tenochtitlánist – tänapäeva pealinnast Méxicost.

„Kullakang on ainulaadne tunnistus sellest ajast,“ ütles arheoloog Leonardo Lujan. Kangi analüüsinud teadlased selgitasid välja selle koostise ja võrdlesid saadud tulemust teiste kullaleidudega, mille dateeringud on teada. Nii jõuti järeldusele, et kang pärineb aastast 1520, mil konkistadoorid koos oma juhiga Tenochtitlánist välja aeti.

Sündmus, mida hispaaniakeelne maailm teab nimetuse La Noche Triste (Kurb öö) all, toimus 1520. aasta 30. juunil. Pool aastat enne seda oli Hernán Cortés koos konkistadooridega tunginud Tenochtitláni ja võtnud asteekide kuninga Montezuma II pantvangi. Hiljem sulatasid hispaanlased kuninga kulla kangideks, et selle vedu hõlbustada. Linna elanikud alustasid aga mässu ja hispaanlased tapsid Montezuma.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress