Haljala kiriku seinalt leiti pühakunišid

© Marianne Loorents / Virumaa Teataja / Scanpix

IMELINE AJALUGU

29. AUGUST 2023

Lääne-Virumaal asuva Haljala kiriku fassaadi alt leiti restaureerimise käigus kolm nišši, mille kunagiseks funktsiooniks võis olla pühakute kujude hoidmine. Nišid asuvad kiriku läänepoolsel välisseinal maapinnast umbes kümne meetri kõrgusel.

Kui niššides seisid pühakute kujud, siis kõrvaldati need pärast luterlikku reformatsiooni ning ka nišid müüriti aja jooksul kinni. Et nendesse on midagi olnud kinnitatud, sellele viitavad müüri sees orva tagaseinas olevad puitprussid.

„Eestimaale saabunud luteri usk pühakute kujude valmistamist ja eksponeerimist ei soosinud. Alles nüüd, renoveerimistööde käigus, paljastusid seinaorvad ja puutükid. Võimalik, et üks kujudest võis olla märterpühak püha Mauritius, sest Haljala kirik on ainsana Eestis pühitsetud just talle,“ kirjutab ajaleht Eesti Kirik.

Haljala kirik sai torni 15. sajandi lõpus, mil oli veel katoliku aeg, ja arvatavasti just siis on seina sisse rajatud ka need nišid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress