Nähtamatu viiking oli kuninga lähikondne

Taani arheoloogid on viis aastat Jüüti poolsaarel otsinud hauast kadunud sõdalase jälgi, kuid alles nüüd saadi teada, mis Fegerslevi viikingiga hauas juhtus.

© Museum Skanderborg

JANNIK PETERSEN

4. SEPTEMBER 2022

Kui arheoloogid 2017. aastal Aarhusist lõunas asuva Fegerslevi lähedalt viikingihaua leidsid, siis kerkis nende ette otsekohe ka mõistatus. 10. sajandisse dateeritud kalm sisaldas mitmesuguseid hauapanuseid, kuid lahkunust endast polnud ühtegi jälge.

Hiljutised pinnaseanalüüsid tuvastasid keemilisi jälgi sellest, et hauas kunagi lebanud viikingi surnukeha on pinnases sisalduva fosforiidi mõjul ajapikku lihtsalt lagunenud ja lahustunud.

„Loomulikult teadsime, et luustik võis olla lagunenud, kuid me ei olnud kindlad. Nüüd saame kindlalt väita, et see haud oli tõesti ühe viikingi viimne puhkekoht,“ selgi­tas Søren Sindbæk Skanderborgi muuseumist.

Viikingile olid hauda kaasa pandud nii tema hobune kui ka vibu ja nooletupp. Hobuse rakmed ja sadul annavad aimu peremehe kuulumisest eliiti.

Ühtekokku kaevati välja kaheksasada kullatud ilupannalt ja hõbetatud eset, millest mitu olid peente detailidega. Nii rikkalike hauapanuste põhjal järeldab Skanderborgi muuseumi direktor Merethe Schifter Bagge, et inimene, kes oli sellesse kalmu maetud, pidi olema väga tähtis isik.

„Ta võis olla koguni kuninga lähikondne, seega siis kas Taani kuninga Gorm Vana või Harald Sinihamba lähedal seisnud isik,“ ütles Bagge.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress