Helikopterist pidi saama Hitleri päästja

Katselendur Hanna Reitsch esitles 1938. aastal Berliinis olümpiamängudeks ehitatud hiiglaslikul areenil nimega Deutschlandhalle suure rahvahulga ees maailma esimest töökindlat helikopterit.

© Mary Evans Picture Library / Ritzau Scanpix

ELSE CHRISTENSEN & ANDREAS ABILDGAARD

17. AUGUST 2023

Piloot Hanna Reitsch silmitseb tähelepanelikult mööda­libisevat tänavavõrgustikku, tüüri­des helikopterit Berliini kesklinna. Saksamaa pealinn on armiline nagu kuumaastik, sest paljud lennukipommid on hävitanud maju, löönud tänavaisse sügavaid kraatreid ning rebinud majadelt fassaade, avades korteritele nukumaju meenutava vaate. Hanna Reitsch püüab sel 1944. aasta novembripäeval linna kohal lennates keskendunult meelda jätta tänavanurki ja muid orientiire.

Reitsch koondab kogu oma tähelepanu, kui läheneb Tiergarteni tornile, kuhu on kavas lennuaparaat maandada. Loomaaia lähedal pargis, suurlinna rohelises puhkealas paiknev torn on suur nelja­kandiline betoonklots, mis on kasutusel Luftwaffe õhutõrjesuurtükkide plat­vormina. Tornist kaitstakse linna liitlaste pommirünnakute korral. Nüüd saab torni katusest Reitschi maandumiskoht. Ta vähendab kopteri kiirust. Lõpuks seisab kopter õhus paigal, kaldudes ainult veidi tuule tõttu, ja kohe toetuvadki rattad kindlalt lamedale katusele.

Hanna Reitsch oli kogenud lendur, kes osales lendur-kaskadöörina ka filmivõtteil.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress