Hiiglasliku hauakääpa seest leiti Ukraina Stonehenge

Ukraina lõunaosast leiti meetrikõrgustest kivirahnudest koosnev ring, mis asus ühe suure hauakääpa sees. Rajatis meenutab pisut Stonehenge’i, kuid on sellest vanem.

© Archdnipro

JANNIK PETERSEN

1. OKTOOBER 2021

Ukrainas Dnipro (Dnepropetrovski) linna juures sattusid maanteed rajanud töölised künkale, mis osutus hauakääpaks. Kuna kääbas oli omalaadsete seas tohutult suur – 120 meetrit lai ja 7 meetrit kõrge –, on arheoloogilised kaevamised kestnud nüüdseks juba mitu kuud.

Kääbashauast leidsid arheoloogid 24 inimese maised jäänused, ent märksa olulisemaks leiuks osutus 18meetrise läbimõõduga kiviring, mis koosneb meetrikõrgustest kividest.

Pinnasesse mattunud kiviring viis arheoloogide mõtted kohe Inglismaal asuvale kuulsale Stonehenge’ile. Vastupidi Inglismaa tuntud kiviringile arvavad Ukraina eksperdid teadvat oma kiviringi funktsiooni. See ehitati tõenäoliselt omalaadse vundamendina, mis pidi takistama peale kantava pinnase laiali vajumist. Sedasi sai ehitada kõrgema hauakääpa.

Stonehenge on dateeritud vahemikku 3000–2200 eKr, kuid Ukraina kiviring on oletatavasti veel vanem. Potikillud viitavad sellele, et kääpa rajasid ligikaudu 5500 aastat tagasi pronksiaja nomaadid. Kääbast kasutasid hiljem ka sküüdid (u 700–300 eKr). Peale kiviringi pole hauakääpast muid erakordseid leide välja tulnud.

„Mõistagi, sest kuna tegemist oli rändrahvaga, olid neil kaasas üksnes hädavajalikud asjad,“ selgitas arheoloog Dmitri Teslenko.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress