Hiinast leiti 120 ohvrihaudadesse maetud hobust

© Kai Bai; Antiquity Publications Ltd

ELSE CHRISTENSEN

8. NOVEMBER 2023

Uus leid tehti hiinlaste iidses pealinnas ning see heidab valgust Hiina keisririigi kujunemisele ja vanade hiinlaste massilistele ohverdustele.

Hiina impeerium, ligilähedaselt sellisel kujul nagu me seda täna teame, hakkas kuju võtma Zhou dünastia ajal. Umbes 3000 aastat tagasi hakkas praeguse Hiina loodeosas arenema moodustis, millest sai võimas, arenenud kunsti- ja kultuurieluga kuningriik, mida valitses piiramatu võimuga keiser.

Yaoheyuanist leitud sinakashall amasoniit, mineraal millest hiinlased tegid ehteid.

© Yingxia Huang

Seni on ajaloolastel olnud väga vähe ettekujutust sellest, mismoodi pronksiaegne keisririik oma algusperioodil toimis. Terve antiikse linna ja väga eriliste matusepaikade avastamine aitab nüüd sellele seni vähetuntud perioodile hiinlaste ajaloos pisut valgust heita.

Hobused näitasid rikkust ja võimu

Yaoheyuani nime all tuntud linn dateeritakse Zhou dünastia varasesse perioodi, aastatesse 1046-771 eKr. Seni on arheoloogid väljakaevamiste käigus avastanud linnamüüri jäänused, ühe palee, pronksivalutöökoja, keraamikat ja muid leide.

Huvitavaimad leiud on aga ohvrihauad, milles on lisaks inimjäänustele ka hobuste, härgade, kitsede, kanade, koerte ja küülikute luid.

Mõnedest Zhou dünastia aegsetest haudadest on leitud sinna sõna otseses mõttes  kiht-kihi peale maetud ohvrihobuseid.

© Kai Bai; Antiquity Publications Ltd

Eriti jahmatavad on kuus ohvrihauda, milles on hobuste jäänused. Hobuseid on hauda pandud sõna otseses mõttes kiht-kihi peale. Kokku on arheoloogid haudadest leidnud umbes 120 hobuse skelette, nende hulgas on ka mitme varsa jäänused.

Arvukad ohverdatud hobused näitavad ajaloolaste hinnangul seda, et Yaoheyuanis elasid suurt võimu omavad ja väga jõukad inimesed. Hobused olid hiinlastele ääretult olulised nii sõjapidamise kui ka põlluharimise seisukohast.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress