Hiinat tabas mangopalavik

Kultuurirevolutsiooni ajal saatis Mao tuhanded vabrikutöölised võitlema fanaatiliste üliõpilastega. Julgustuseks kinkis esimees neile midagi sellist, mida nad ei olnud varem kunagi näinud – kasti mangosid. Mao kink põhjustas Hiinas tõelise mangohulluse. Puuvilja ülistati ja kõiki, kes seda ei austanud, ootas surmanuhtlus.

© Museum Rietberg Zürich / Alfreda Murck / Rainer Wolfsberge

THERESE BOISEN HAAS

1. MÄRTS 2021

Elektrivalgus võbeles ülikooli ruumis, kuhu 5. augustil 1968 oli kogunenud rühm heitunud töölisi. Pekingi loode­­osas Tsinghua ülikooli linnakusse barrikadeerunud üliõpilased olid juba nädalaid streikinud ja omavahel võidelnud. Võimud olid rahutust ja konflikti maha suruma läkitanud töölistest koosneva propagandabrigaadi.

Töölised olid oma igapäevasest tehasemiljööst välja rebitud esimees Mao isiklikul korraldusel. Armastatud juhi heaks teinuks nad ükskõik mida. Üksnes esimehe tsitaatidest koosneva raamatukesega, mida kutsuti „Väikeseks punaseks raamatuks“, pidid nad lõpetama kuudepikkuse relvastatud konflikti ülikoolis.

Mao Hiinas teati, et mangod on tervislikud ja annavad pika eluea. Seetõttu tõi riigi tubakafirma silmapilk turule mango­sigaretid. Kaubamärk on saadaval tänapäevani.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress