Hiinlased rügasid end surnuks

Esimese üle Ameerika mandri ulatuva raudtee ehitamine oli USA ajaloo üks suurimaid saavutusi. Ettevõtmine toimus aastail 1863–1869, nõudis tohutut pingutust ja oli eluohtlik. Tööst olid huvitatud ainult vaesed hiinlased ja iirlastest immigrandid, kuna neil ei olnud muud valikut.

© North Wind Picture Archives / Imageselect

ESBEN MØNSTER-KJÆR

1. APRILL 2021

Oli 10. mai 1969. Rongide ja autodega viidi 30 000 ameeriklast Utah’ osariigis asuvasse paika, mille nimi on Promontory Summit. Sealses kõrbes, kuhu oli sada aastat varem paigaldatud üle kogu mandri ulatuva raudtee viimane rööbas, seisid nad nüüd ja higistasid, tähistades raudtee aasta­päeva. Raudtee, mis ühendab Ameerika Ühendriikide idarannikut lääne­ranniku Californiaga, oli olnud noore rahva üks suurimaid pingutusi ning vääris seega tähistamist, nagu ütles transpordiminister John Volpe.

Kõne­puldist esitas ta retoorilisi küsimusi: „Kes teised kui ameeriklased suutsid puurida 10 tunnelit mägedesse, mis olid maetud 10 meetri lume alla? Kes teised kui ameeriklased suutsid raiuda läbi kilomeetritest kivikõvast graniidist? Kes teised kui ameeriklased suutsid panna maha 16 kilomeetrit rööpaid kõigest 12 tunniga?“

Publiku seas teadis nii mõnigi vastuseid ministri küsimustele. Kui neid oleks pidupäeval kõnelema lastud, öelnuks nad, et seda kõike suutnuks korda saata nende hiinlastest esivanemad. Vaesed hiinlased rügasid end surnuks või surid õnnetustes, et rajada raudteed, mida USA meeleheitlikult vajas. Oma pingutuste eest ei kuulnud nad tänusõnu ei 19. sajandi riigijuhtidelt ega transpordiminister Volpelt. Hiina immigrantide nimed ja saatus ei leidnud kaua teed ajalooraamatuisse. Üksnes nende otsesed järeltulijad teadsid tõde sellest, kuidas transkontinentaalset raudteed ehitati.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress