Hiiud: jumalate vaenlased, kuid mitte pahatahtlikud

Põhjala mütoloogias räägitakse sellistest hiidudest nagu Thrymr, Surt ja Utgårdi Loki, kes olid jumalate vaenlased. Kuigi tänapäeval peetakse hiidusid kurjadeks, jääb mulje, et viikingid suhtusid neisse märksa sallivamalt.

© Dansk Skolemuseum

BJØRN BOJESEN

14. AUGUST 2022

Süsimusta taeva all tungib hiidude vägi Vigridi väljale. Tulehiid Surt näitab pimeduses oma leegitseva mõõgaga valgust, sellal kui maailma eri paigust välja ilmunud hiiud viskuvad viimsesse ja lõplikusse lahingusse jumalatega. See on ragnarök, mil maailm hukkub tules ja vees, et sündida uue ja paremana.

Üheskoos surnuteriigi Heli sõdalastega ründavad hiiud Odini väge, mis koosneb jumalatest ja taas ellu ärganud viikingi­sõdalastest. Surt tapab jumal Freyri ning Odin on surmavas kahevõitluses hunt Fenririga ja Thor madu Midgårdiga. See võitlus otsustab kõik.

Peaaegu iga religioon või muu maa­ilmakäsitlus sisaldab maailma hukku või viimse kohtupäevaga sarnanevat sündmust. Viikingite ragnarök on jumalate ja hiidude lõplik arveteõiendamine, mida kirjeldatakse 1270. aasta paiku kirja pandud värssloos „Völuspá“ („Nägijatari kuulutus“, üks tuntumaid laule „Vanemas Eddas“). Kuigi jumalad ja hiiud näivad vihavaenlastena, ei pidanud viikingid hiidusid kurjadeks olenditeks, kes tuleb hävitada.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress