Hiiud: jumalate vaenlased, kuid mitte pahatahtlikud

Põhjala mütoloogias räägitakse sellistest hiidudest nagu Thrymr, Surt ja Utgårdi Loki, kes olid jumalate vaenlased. Kuigi tänapäeval peetakse hiidusid kurjadeks, jääb mulje, et viikingid suhtusid neisse märksa sallivamalt.

© Dansk Skolemuseum

BJØRN BOJESEN

14. AUGUST 2022

Süsimusta taeva all tungib hiidude vägi Vigridi väljale. Tulehiid Surt näitab pimeduses oma leegitseva mõõgaga valgust, sellal kui maailma eri paigust välja ilmunud hiiud viskuvad viimsesse ja lõplikusse lahingusse jumalatega. See on ragnarök, mil maailm hukkub tules ja vees, et sündida uue ja paremana.

Üheskoos surnuteriigi Heli sõdalastega ründavad hiiud Odini väge, mis koosneb jumalatest ja taas ellu ärganud viikingi­sõdalastest. Surt tapab jumal Freyri ning Odin on surmavas kahevõitluses hunt Fenririga ja Thor madu Midgårdiga. See võitlus otsustab kõik.

Peaaegu iga religioon või muu maa­ilmakäsitlus sisaldab maailma hukku või viimse kohtupäevaga sarnanevat sündmust. Viikingite ragnarök on jumalate ja hiidude lõplik arveteõiendamine, mida kirjeldatakse 1270. aasta paiku kirja pandud värssloos „Völuspá“ („Nägijatari kuulutus“, üks tuntumaid laule „Vanemas Eddas“). Kuigi jumalad ja hiiud näivad vihavaenlastena, ei pidanud viikingid hiidusid kurjadeks olenditeks, kes tuleb hävitada.

Maailma lõi Ymir

Enne kristluse Põhjalasse saabumist olid viikingid veendunud, et nende igapäevaelu juhtisid ja mõjutasid sellised jumalad nagu Thor, Odin ja Freyja. Samas teati kindlalt ka seda, et maailma lõi hiid.

Islandi ajalookirjutaja Snorri Sturlusoni kirja pandud lugulaulud, mis on koondatud eeposesse „Noorem Edda“ ütlevad, et ürghiid Ymir tekkis tule ja külma koosmõjust. Peagi sai Ymirist mitme hiiu esiisa: tema ühest kaenlast võrsus mees ja teisest naine; ta jalad sigitasid poja, kellest sai alguse jäähiidude sugu. Ürghiid Ymir sai toitu lehm Audhumblalt, kes limpsis olevuse, kelle nimi oli Bure, välja soolakivist. Bure sai poja Borri ning koos hiidnaise Bestlaga sai Borr kolm jumalat: Odini, Vili ja Ve.

Jumalatele ei meeldinud pärinemine hiidudest ja „Edda“ lugude järgi lõppes kõik sellega, et nad tapsid Ymiri.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress