Hiljuti leitud Norra viikingilaeval ei olnud purjesid

Gjellestadist leitud viikingilaeva kaevatakse veel praegugi välja. Viimaste andmete põhjal oli laev väiksemat sorti ega sobinud pikkadeks meresõitudeks.

© GJELLESTADSTORY.NO

JANNIK PETERSEN

1. OKTOOBER 2021

Norrast leiti viikingilaev viimati 1904. aastal, mil kaevati välja Osebergi laev. Praegu aga kaevatakse Oslost 110 kilomeetrit kagus ühest künkast välja viikingilaeva, mis on saanud koodnime Gjellestadi laev.

Imeline Ajalugu on sellest põnevast laeva­leiust varemgi kirjutanud.

 Arheoloogid on praeguseks jõudnud laeva kiiluni, millest selgus, et laev on eeldatust palju väiksem. Kuigi see valmistas mõningast pettumust, annab see siiski palju uusi teadmisi.

„Kuigi laevast pole füüsiliselt palju järel, saame juba üht-teist rääkida selle laeva konstruktsioonist,“ ütles väljakaevamiste juht Camilla Cecilie Wenn Norra kultuuri­ajaloo muuseumist.

Arheoloogid eeldasid esialgu, et künka sees peitus purjelaev, kuid seni pole leitud ühtegi tõendit selle kohta, et laeval olnuks puri. Tõendid oleksid näiteks kinnitused, mille külge purje hoidvad köied seotakse. Samuti paistab kiil olevat selline, et laev poleks suutnud masti kanda. Purjelaeva asemel oli tõenäoliselt tegemist hoopis suuremat sorti aerupaadiga.

Uus laevaleid erineb Norra senistest viikingiaegsetest laevaleidudest Osebergis ja Gokstadis, sest need olid purjelaevad ja sobisid avamerel seilamiseks.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress