Hitleri pomm

Teise maailmasõja ajal kartsid ameeriklased, et Natsi-Saksamaa võib valmistada tuumarelva. Seetõttu anti USAs teadlastele sakslaste edestamiseks vabad käed. Saksa teadlastel oli tegelikult puudus kõigest ja ühtlasi vaevasid neid süümepiinad. Viimastel sõjakuudel peitis osa neist end kaljukoopasse.

© Akg-Images / Ritzau Scanpix

TORSTEIN WEPER JA ERIK WIED

1. APRILL 2021

Üht Inglise maamaja, mis asus Cambridge’i lähedal Farm Hallis, ümbritses ebatavaliselt kõrge müür. Maja eelmine omanik ei olnud tahtnud, et keegi näeks, kuidas ta aias roomlaste kulda otsis. 1945. aasta augustis oli müüri ülesanne varjata uudis­himulike pilkude eest kümmet keskealist sakslast, kui nood püüdsid oma kangetel jalgadel ragbit mängida.

Aias ringi tuiavate meeste seas oli ka professor Werner Heisenberg, kes oli mõne aasta vältel juhtinud Saksamaa tuuma­uuringuid. Ka kõik teised mehed olid silma­­paistvad füüsika- ja keemia­teadlased – mõni neist oli isegi Nobeli auhinna laureaat. Juba kolm kuud olid nad olnud vangid liitlaste käes, kes soovisid saada infot Saksa aatomipommi kohta. Seetõttu olid Farm Halli maja seinad täis peidetud mikrofone, mille kaudu kuulati pealt iga öeldud sõna.

6. august möödus sakslastel nagu iga teinegi päev mugavas vangistuses, kuni Briti major Rittner laskis raadiost BBC õhtuseid uudiseid: „President Truman teatab liitlaste teadlaste suurepärasest saavutusest. Nad valmistasid aatomipommi! Esimene on juba heidetud ühele Jaapani baasile …“

© Claus Lunau / Historie

Uudis tabas pommina ka Farm Hallis viibinud sakslasi. Tolle hetkeni olid nad arvanud, et nemad ainsana tunnevad aatomi saladusi.

Sakslastest vangide seas seisis ka keemik Otto Hahn, kes 1938. aastal avastas uraanituumade lõhustumise neutronite toimel, mille tagajärjel aatomipommi ehitamise võidujooks lahti läkski. Hahn tundis isiklikku vastutust pommiplahvatuse eest Jaapanis.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress