Sukelduja leidis ristirüütli mõõga

Hobisukelduja leidis ristisõdijate tuntud sadamakohast uhke mõõga, mis on üllatavalt hästi säilinud.

© Ronen Zvulun / REUTERS / Ritzau Scanpix

JANNIK PETERSEN

2. VEEBRUAR 2022

Hobituuker Shlomi Katzin lootis Israeli linna Caesarea läheduses sukeldudes näha ilusaid kalu. Peale kalade leidis ta merepõhjast ka uhke pika mõõga, mis suure tõenäosusega oli kunagi kuulunud pühale maale teel olnud ristirüütlile. Mõõk on vees lebanud tuhatkond aastat ning see on üleni kaetud setete, karpide ja vetikatega, mis olid relva ümber moodustanud omalaadse korba.

Jacob Sharvit Iisraeli antiigiameti allveearheoloogia osakonnast selgitab, et just see teebki mõõga niivõrd väärtuslikuks leiuks.

„Harilikult leiame halvas seisukorras või purunenud mõõkasid, kuid see leiti vee alt ja vees tekkinud kaitsekorba sees on relv säilinud väga hästi,“ ütles ta.

Shlomi Katzin, kes meetrise mõõga leidis, andis selle üle Iisraeli muinsuskaitsele. Vastutasuks palus ta võimalust teha siis, kui mõõk on puhastatud ja konserveeritud, foto endast, mõõk käes.

Veel leidis Katzin merepõhjast kivist ankru ja savi­pottide kilde. See rannaala oli ristisõdijatele turvaline ankrupaik koleda ilma korral. 1096. aastast 1272. aastani astusid tuhanded ristiretkelised just sellel rannal esimest korda püha maa pinnale.

Pärast mõõga puhastamist ja igakülgset uurimist pannakse uhke relv vaatamiseks välja kohalikku muuseumi.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress