Hobused muutsid indiaanlaste maailma

Enne eurooplaste saabumist Ameerikasse oli hobune uues maailmas tundmatu. Preeriaindiaanlased nimetasid veidrat elukat suureks koeraks. Peagi sai hobustest õnnistus indiaanlastele, ent needus nende algsetele omanikele eurooplastele.

ISTUV PIISON

1. JUULI 2021

Noor siuu indiaanlane astus nõidarsti ette. Tema ülakeha oli paljas, nägu emotsioonitu. Nõid tõi kuuldavale kumeda pomina, mis valjenes äreva trummipõrina taktis.

Kogu hõim oli kogunenud iga-aastasele suvisele päikesetantsule, ühele preeria­indiaanlaste pühamatest rituaalidest. Kiire­te liigutustega lõikas nõidarst kaks sälku noore sõdalase rinda. Ta avas haavad ja tiris lihased tangidega välja. Paljastatud lihast vormus kaks verist aasa. Kummagi aasa külge seoti kindlalt nöör. Kui rind oli kinnitatud telgi keskvaia külge, hakkas noor mees oma keha ägedate nõksatustega edasi-tagasi liigutama.

Nöörid tõmbusid pingule, kuid noor siuu jätkas. Alles siis, kui lihased rebenesid ja nöörid koos lihasetükikestega vastu posti laksatasid, vajus ta maapinnale, tegemata mingit häält.

Seejärel „kiideti teda kui väga vaprat sõdalast“. Nõnda kirjutas üks Ameerika Ühendriikide ohvitser, kes oli USA põhja­poolses preerias selle siuude verise tantsu tunnistajaks.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress