Stalin näljutas Ukraina alluma

Kollektiviseerimine mõjus Ukraina põllumajandusele laastavalt ning sellele lisandus 1932. aastal põud. Stalin leidis, et kriisi ei tohi lasta raisku minna, ja kasutas näljahäda vastaliste ukrainlaste murdmiseks. Levima hakkas kannibalism.

© IMAGESELECT

ELSE CHRISTENSEN

17. OKTOOBER 2022

Harkivi-lähedane lastekodu kubises 1933. aastal ala­toidetud Ukraina lastest. Kõigil neil olid kõhud paistes ja nad karjusid südantlõhestavalt, kuna nende haavanditega kaetud kehad valutasid. Ühel päeval jäi maja kahtlaselt vaikseks.

Muretsedes läksid kaks lastekodus tööta­nud vabatahtlikku vaatama, mis oli juhtunud. Rühm lapsi oli kogunenud ühe poisi ümber.

„Teised lapsed sõid väikest Petrust. Nad rebisid tema küljest tükikesi ja sõid neid. Väike Petrus tegi sedasama. Ta rebis enda küljest tükke ja sõi neid. Teised lapsed surusid oma huuled tema haavade vastu ja jõid tema verd. Me viisime lapse näljaste suude juurest eemale, ise nuttes,“ meenutas üks vabatahtlikest.

Surm ja meeleheide olid 1933. aasta kevadel igapäevaseks nähtuseks kogu Ukraina Nõukogude Sotsialistlikus Vabariigis. Iga päev suri nälga umbes 10 000 inimest. See oli katastroof, mille oli teadlikult esile kutsunud Stalin, et sundida ukrainlasi endale alluma.

Stalin kartis mässu

18. sajandi keskpaigast alates oli Ukraina olnud Vene impeeriumi osa, kuid pärast 1917. aasta Vene revolutsioone kuulutas riik ennast 1918. aasta jaanuaris ise­seisvaks. Vabadus kestis lühikest aega: Kiievit (ukr Kõjiv) ründasid algul bolševikud, seejärel okupeerisid selle veebruaris Saksa väed.

Saksa okupatsiooni lagunedes puhkes Ukrainas võitlus Vene kommunistide, monarhiameelsete ehk valgete ja ukrainlastest rahvuslaste vahel. 1919. aasta juunis alustas Ukrainas pealetungi ka Poola. Ukrainast ja Valgevenest sai Nõukogude Liidu ja Poola sõja tallermaa. 1921. aasta märtsis sõlmitud Riia rahu­lepinguga läks Lääne-Ukraina Poolale ja Ida-Ukraina koos Kiieviga Nõukogude Venemaale. Kui bolševistlik Venemaa 1922. aasta lõpus Nõukogude Liiduks transformeerus, loeti Ukraina NSV üheks selle asutajaliikmeks.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress