Stasi arhiiv peitis võikaid saladusi

Wolfgang Welsch oli üks tõhusamaid inimeste vabadusse smugeldajaid. Aastail 1972–1984 aitas ta 220-l SDV kodanikul läände põgeneda ning jõudis seetõttu Ida-Saksa julgeolekuteenistuse surmanimekirja. Peagi saadeti Welschi mõrvama mees, kes esines ta parima sõbrana.

© Shutterstock, Carsten Skjold / Historie

JANNIK PETERSEN

8. AUGUST 2023

Kolm aastat pärast Berliini müüri langemist istus Wolf­gang Welsch rahutult ja ootusärevalt ühes Berliini hallis arhiivisaalis. Hetke pärast pidi ta näha saama salajaseks tembel­datud dokumente, mida Ida-Saksa poliitiline politsei Stasi oli tema kohta kogunud ajal, kui teda nimetati Flucht­helfer’iks (põgenemise abistajaks – toim).

Welsch vaatas imestusega, kuidas üks ametnik väljus Stasi peakorteri arhiivist toimikuid täis käruga. Ettevaatlikult libistas ta virnad Welschi lauale. Paberimägi oli nii kõrge, et Welsch ei näinud sellest üle.

„Ma ei kujutanud ette, et neil on minu kohta nii palju dokumente. Kõige varasemad aktid pärinevad 1974. aastast ja kannavad koodnime Scorpio. Mul kulus kõige läbilugemiseks kolm päeva, ja kui ma jõudsin visandini, mis paljastas, et Stasi teadis isegi seda, millises tugitoolis ma armastasin kodus istuda, hakkas mul halb ja ma pidin välja minema ja külma vett näole pritsima,“ rääkis Welsch oma mälestustes.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress