Slaavlased Põhja-Saksamaal

7. sajandil asustasid Oderi ja Elbe jõe vahelise ala polaabi slaavlased. Uutel elanikel ei olnud kirjakeelt ning nad kummardasid veidraid jumalaid ja nende relvad olid armetud. Naabrid hakkasid nende peale hammast ihuma.

© FINE ART IMAGES / IMAGESELECT

BJØRN BOJESEN JA ANDREAS ABILDGAARD

7. OKTOOBER 2022

Umbes 375. aastal läksid liikvele tohutud inim­hulgad. Euroopas toimusid põhjalikud muutused. Põhjast ja idast tulnud rahvad rändasid lõunasse otsima sealsest pehmemast kliimast paremaid elutingimusi. Läänegoodid vallutasid Rooma, rüüstasid Itaaliat ja jõudsid Hispaaniasse. Vandaalid seilasid Põhja-Aafrikasse ja praeguse Venemaa steppidest pärit hunnid jõudsid välja nüüdsele Prantsusmaale.

Oma teekonnal röövisid rändrahvad kõike, mida vajasid. Rahvad, kes neile teele ette jäid ning kõik kaotasid, olid samuti sunnitud rändama. Selle tagajärjel jäid suured Põhja-Euroopa piirkonnad elaniketa.

Põhja-Saksamaa oli hüljatud

Üks hüljatud alasid asus tänapäeva Põhja-Saksamaal Elbe ja Oderi jõe vahel. Umbes 500. aastal ei elanud seal peaaegu ühtegi hingelist. See andis võimaluse ühele rahvale – polaabidele. Need muistsed lääneslaavlased rändasid Karpaa­tidest üles loodesse. 7. sajandil tungis Elbe ja Oderi jõgede vahelisse piirkonda kuni 50 lääneslaavi ehk polaabi hõimu. Polaabide seas olid ka vendid ehk sorbid.

Vendidel polnud sõjalist jõudu, mis lubanuks neil Euroopa suure rahvaste rände arveteklaarimistes kaasa lüüa. Seepärast läksid nad ringiga ümber hõimukonfliktide nõiakatla ning asusid elama kahe jõe vahelisse piirkonda.

Peagi olid paganlikud ja tehniliselt mahajäänud vendid pinnuks silmas oma lääne- ja lõunanaabritele. Järgmi­sed viissada aastat pidid vendid võitlema ellu­jäämise nimel. Seda võitlust oli vendidel võimatu võita.

10. sajandil oli igal enesest lugupidaval vendi hõimul rikkalikult kaunistatud pühakoda.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress