Egiptus kasvas sõdides

Egiptuse armee arenes nuiadega relvastatud röövlijõukudest osavaks eliitväeks, mis kasutas sõjavankreid, vibulaskjaid ja hästi treenitud jalaväge. Armee vallutas üha uusi territooriume ja haaras võõraid kullakaevandusi ning Egiptusest sai suurriik.

© National Geographic

ELSE CHRISTENSEN

26. NOVEMBER 2022

Rünnak algas varahommikul. Egiptuse sõjavankrite ette rakendatud hobused kihu­tasid kapjade plaginal üle tasandiku, tormates kindlustatud linna Megiddosse, mis asus tänapäeva Põhja-Iisraelis. Vaarao Thutmosis III sõitis oma elektronkaarikus ehk kulla ja hõbeda sulamiga kaunistatud kaarikus, kust ta karjus 10 000 raevukale sõdalasele korraldusi liikuda vaenlase poole. Megiddo väeosad püüdsid end kaitsta, kuid egiptlased ajasid nad põgenema. Kaitsjad taganesid linna ja lõid värava enda järel kinni.

Aastal 1458 eKr peetud Megiddo lahingu kirjelduse laskis vaarao Thutmosis III hiljem kanda Karnaki templi seinale. Teadlased võivad sealt siiani lugeda, kuidas egiptlased hiilisid vargsi mööda oru kitsast teed Megiddosse ja kuidas sõdurvaarao oma armee uhkelt võidule viis.

Megiddo hõivamisega avas Thutmosis III Egiptusele juurdepääsu olulisele kaubateele, mis ühendas Jordani orgu ja Vahemere rannikut. Hästi organiseeritud armee tegi Egiptusest Lähis-Ida ühe suurima ja kardetuima riigi.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress