Viikingid jätsid Assooridele lehmasõnnikut

Iidvana lehmasõnniku jälgede leidmine veenis arheolooge, et Assoori saarte esimesed asukad olid viikingid.

© Shutterstock

JANNIK PETERSEN

1. VEEBRUAR 2022

Kaugetele ja kõrvalistele Assooridele kolisid esimesed inimesed elama 15. sajandil, sest sellal tulid saartele Portugali meremehed. Seda võib lugeda ajalooõpikuist.

Saarte pinnasekihtidest, mis on dateeritud aastaisse 700–800, on aga leitud jälgi märkimisväärsest veiste-lammaste välja­heidete koguse suurenemisest. Jutt käib Pico saarel asuva Peixinho järve põhjast ja naabersaarelt Corvolt võetud proovidest. Samal ajal vähenes selles kandis puude hulk ning suurenes puusöe­sisaldus. Kõik need nimetatud märgid viitavad selgesti inimestele, kes tõenäoliselt asusid just siis saartele elama, langetasid seal puid karjamaade rajamiseks ning pidasid kariloomi. Kes need inime­sed olid?

Ajaloolased ja teadlased on ammu esitanud hüpoteese, et viikingid võisid Assooridelt läbi sõita. Üks 2015. aastal kaante vahele saadud teadustöö, mis uuris saarte hiirepopulatsioone, leidis, et Assooride hiired ei ole pärit Ibeeria poolsaarelt, kust on tulnud saarestikus praegu elav Portugali päritolu elanikkond. Saarte hiired on Põhja-Euroopas elavate hiirte lähisugulased.

Nii hiireuuringu kui ka leitud sõnniku- ja söejälgede põhjal tuleb Assooride asustamise daatum nihutada märksa varasemaks. Selgub, et saarte esma­asukad olid viikingid.
„Me oletame praegu, et need olid normannid,“ ütles Pedro Raposeiro, Assooride ülikooli ökoloog.

Assoorid paiknevad keset Atlandi ookeani ja kuuluvad tänapäeval Portugalile. Põhjamaade viikingid võisid Pico ja Corvo saarel randuda 8. sajandil. Saarestik asub Inglismaa lõunarannikust rohkem kui 2000 km kaugusel Atlandi ookeanis.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress