Palestiina läks Esimese maailmasõja järel türklaste käest brittide valitsuse alla, kes haldasid seda maad Rahvasteliidu mandaadi alusel. Kui 1920. aastad olid veel üsna rahulikud, siis 1930. aastad näitasid selgesti, et brittide ebakindel Palestiina poliitika ei suutnud üha enam hoogu kogunud konflikti juutide ja araablaste vahel lahendada.
© Wikimedia Commons
IMELINE AJALUGU
14. MAI 2023
Kui araablaste ülestõus suudeti veel 1939. aastaks maha suruda, siis pärast El-Alameini lahingut alguse saanud juutide ülestõus murdis viimaks Londoni tahte ning britid teatasid, et loobuvad 1948. aasta mais Palestiina mandaadist, andes selle üle ÜRO-le.
ÜRO otsustas 1947. aasta novembris jagada Palestiina kaheks riigiks: üks juutidele ja teine araablastele. Sellele järgnes kahe kogukonna vaheline kodusõda, mille juudid 1948. aasta maikuuks võitsid.
Juutide juhid otsustasid veel enne brittide lahkumist Palestiinast, mis oli määratud maikuu keskpaika, kuulutada välja oma vabariigi. Kui 1948. aasts 14. mai hommikul Jeruusalemmas Suurbritannia lipp langetati, siis kuulutatigi sama päeva õhtu Tel Avivis välja Iisraeli riik.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud