Iisrael iseseisvub

Palestiina läks Esimese maailmasõja järel türklaste käest brittide valitsuse alla, kes haldasid seda maad Rahvasteliidu mandaadi alusel. Kui 1920. aastad olid veel üsna rahulikud, siis 1930. aastad näitasid selgesti, et brittide ebakindel Palestiina poliitika ei suutnud üha enam hoogu kogunud konflikti juutide ja araablaste vahel lahendada.

© Wikimedia Commons

IMELINE AJALUGU

14. MAI 2023

Kui araablaste ülestõus suudeti veel 1939. aastaks maha suruda, siis pärast El-Alameini lahingut alguse saanud juuti­de ülestõus murdis viimaks Londoni tahte ning britid teatasid, et loobuvad 1948. aasta mais Palestiina mandaadist, andes selle üle ÜRO-le.

ÜRO otsustas 1947. aasta novembris jagada Palestiina kaheks riigiks: üks juutidele ja teine araablastele. Sellele järgnes kahe kogukonna vaheline kodu­sõda, mille juudid 1948. aasta mai­kuuks võitsid.

Juutide juhid otsustasid veel enne brittide lahkumist Palestiinast, mis oli määratud maikuu keskpaika, kuulutada välja oma vabariigi. Kui 1948. aasts 14. mai hommikul Jeruusalemmas Suurbritannia lipp lange­tati, siis kuulutatigi sama päeva õhtu Tel Avivis välja Iisraeli riik.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress