Ilu ja parfüüm - kosmeetika ajalugu

Parfüümid ja kosmeetika võivad näida moodsa fenomenina, kuid tegelikkuses ulatub jumestus- ja iluvahendite kasutamise ajalugu kaugesse minevikku. Isegi vanad egiptlased olid varmad end minkima.

© Old Visuals / Imageselect

JOAKIM THELANDER

18. AUGUST 2023

Minkimistarbed ning iluravi- ja jumestusvahendid olid Vanas Egiptuses kultuuri oluliseks osaks. Leitud on meigipalette, mille vanus on umbes 10 000 aastat. Taimsest värv­ainest henna, muldvärvist ooker ja mineraalist malahhiit sai teha erksates punastes, kollastes ja rohelistes varjundites jumestusvahendeid. 

Oluline oli ka parfüüm. Egiptuse vaaraod kasutasid aroomi levitamiseks viirukit ning mitut tüüpi õlisid ja salve. Parfüüm võeti kaasa surreski. Tutanhamoni hauakambrist (u 14. sajandist eKr) leidsid arheoloogid alabasterkarika salvidega, mis lõhnasid isegi veel 3000 aastat hiljem.

Kehakaunistused

Kosmeetikat kasutati aga veelgi varem. Inimese ajaloo alguses pruugiti ilmselt verd ja loomarasva ning tahma ja tuhka, mille segu sai näole ja kehale määrida. Osa leide osutab, et inimesed tarvitasid väga varakult ookrit, oletatavasti segatuna loomarasvaga.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress