Keskajal kaotas sõdadest, katkust ja maavärinaist räsitud Rooma oma staatuse maailma pealinnana ning sellest sai kõigest 40 000 elanikuga provintsilinn. Roomlased pöörasid selja antiiksetele ehitistele ja unustasid linna suurejoonelise ajaloo.
© Giovanni Paolo Pannini, 1700-Tallet / Ritzau Scanpix
NATASJA BROSTRÖM & TORSTEN WEPER
7. OKTOOBER 2023
Kui kristlikud palverändurid 13. sajandil Rooma jõudsid, olid nende ootused suured. Tollel ajal üsna populaarse reisijuhi „Mirabilia Urbis Romae“ („Rooma imed“) kohaselt asusid Igaveses Linnas kõige muinasjutulisemad Rooma impeeriumi ajast pärit ehitised.
„Colosseum oli päikesetempel, imeliselt grandioosne ja ilus, varustatud paljude võlvitud kambritega ja üleni kaetud kullatud messingist taevaga,“ kirjutas reisijuhi autor, Rooma Peetri kiriku kanoonik.
Nii nagu kõik teised linnaelanikud, tundis ka kanoonik suurt uhkust antiikaegsete ehitiste üle, mida võis linnapildis kõikjal näha. 13. sajandiks polnud aga kellelgi enam aimu, mille jaoks oli hüljatud ehitisi kunagi kasutatud. Nende otstarve oli unustatud ja just seetõttu viidati reisijuhis Colossseumile kui „päikesetemplile“, mitte kui surmaareenile, kus gladiaatorid olid elu eest võidelnud ja lõvid vaeseid kristlasi nahka pannud. „Kullatud messingist“ katus oli samuti nonsenss.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud