Impeerium lagunes, ent elu Rooma varemeis läks edasi

Keskajal kaotas sõdadest, katkust ja maavärinaist räsitud Rooma oma staatuse maailma pealinnana ning sellest sai kõigest 40 000 elanikuga provintsilinn. Roomlased pöörasid selja antiiksetele ehitistele ja unustasid linna suurejoonelise ajaloo.

© Giovanni Paolo Pannini, 1700-Tallet / Ritzau Scanpix

NATASJA BROSTRÖM & TORSTEN WEPER

7. OKTOOBER 2023

Kui kristlikud palverändurid 13. sajandil Rooma jõudsid, olid nende ootused suured. Tollel ajal üsna populaarse reisi­juhi „Mira­bilia Urbis Romae“ („Rooma imed“) kohaselt asusid Igaveses Linnas kõige muinasjutulisemad Rooma impeeriumi ajast pärit ehitised.

„Colosseum oli päikesetempel, imeliselt grandioosne ja ilus, varustatud paljude võlvitud kambritega ja üleni kaetud kullatud messingist taevaga,“ kirjutas reisi­juhi autor, Rooma Peetri kiriku kanoonik.

Nii nagu kõik teised linnaelanikud, tundis ka kanoonik suurt uhkust antiikaegsete ehitiste üle, mida võis linnapildis kõikjal näha. 13. sajandiks polnud aga kellelgi enam aimu, mille jaoks oli hüljatud ehitisi kunagi kasutatud. Nende otstarve oli unustatud ja just seetõttu viidati reisijuhis Colossseumile kui „päikesetemplile“, mitte kui surmaareenile, kus gladiaatorid olid elu eest võidelnud ja lõvid vaeseid kristlasi nahka pannud. „Kullatud messingist“ katus oli samuti nonsenss.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress