Indiaanlased määrisid heiteodale kopranõret

Kanada arheoloogid murravad pead 6000 aasta vanuse heiteoda üle, sest indiaanlased olid selle kopranõrega kokku määrinud.

© Shutterstock

JANNIK PETERSEN

1. NOVEMBER 2021

Kanadas Yukonis ilmub liustike sulades neist päevavalgele üha uusi iidseid esemeid. 2018. aastal leidsid arheoloogid sealt näiteks sellise heiteoda, mida olid 6000 aastat tagasi kasutanud indiaanlaste esiisad.

Ottawas asuvas Kanada konservaatorite instituudis uuriti oda lähemalt ja mitmest kohast leiti kleepuvat punakaskollast substantsi, mida alguses ei suudetud tuvastada. Esmalt arvasid teadlased, et indiaani kütid olid odale kaunistuseks määrinud punast ookrit. Lähem analüüs aga paljastas, et tegu on kastooreumiga – kopra suguti eesnaha alla avanevate näärmete eritisega.

Kopranõret on läbi aegade peetud ja tarvitatud imeravimina, mis võis ravida kõike kõhuvalust kuni liigesepõletikuni. Kui kellelgi oli vaja abi suguakti õnnestumiseks, siis andis teadjanaine talle nõret otsekui omamoodi muistset Viagrat.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress