Indiaanlaste tundmatu argipäev

Ühed Ameerika põliselanikud elasid pikkmajades, teised kasvatasid kõrvitsaid ja kolmandad püüdsid vaalu. Põhja-Ameerika indiaanlaste elu oli paljuski hoopis teistsugune kui asunike stereotüüpne ette­kujutus hobuste seljas sõdalastest, kes vibu abil piisoneid küttisid. Indiaanlasi oli erinevaid, alates lambakarjustest kuni romantiliste flöödimängijateni.

© Peter Newark American Pictures / Bridgeman Images

BJØRN BOJESEN

1. MÄRTS 2020

Hopid kasutasid oma majade kõrgele paigutatud ustest sisenemiseks redeleid.

© Library of Congress

Linnad kerkisid kõrbesse

Hispaania sõdurite silmad läksid imestusest pärani, kui nad 16. sajandil jõudsid kõrbetesse, mis ulatuvad läbi tänapäeva Texase ja New Mexico osariikide. Piki Colora­do jõge ja Rio Grandet nägid nad kuni kuuekorruseliste majadega asulaid. Hispaania keeles nimetati suuremat küla sõnaga pueblo ning seetõttu hakati neis asulais elavaid inimesi nimetama pueblo­indiaanlasteks. Hispaanlased ei teadnud,
et indiaanlased olid mitut päritolu. Nii sunjid kui ka hopid ja kevad rajasid oma kodud poorsest liivakivist või kasutasid linnade loomiseks muda ja õlgede segu. Kaitseks vaenulike rünnakute eest olid neil majad, mille alumisel korrusel olid ainult väikesed aknad, ent puudus uks. Selle asemel käisid elanikud sisse-välja katuseaugu kaudu, milleni pääses pikka redelit mööda.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress