Kui Henry VIII oli noor, peeti teda üheks Euroopa leebemaks kuningaks,
kuid aastatega muutus ta koletiseks. Henry krooniliste valude tõttu pidi elu jätma kuni 70 000 britti.
© Bridgeman Images
BENJAMIN CHRISTENSEN
1. JUUNI 2022
Henry VIII istus 24. jaanuaril 1536 oma esindusliku sõjaratsu selga, et osaleda Tema Majesteedi lemmikajaviites – rüütliturniiril. Noorpõlves sportlikust Henryst oli 40. eluaastate keskpaigaks saanud vaevatud ülekaaluline, tema keha nuhtlesid nii liigsed kilogrammid kui ka haigused.
Londoni lähedal Greenwichis toimunud rüütliturniiril osaledes oli kuningas Henry riietatud raskesse plaatturvisesse, ja kui tema tolle päeva vastane ta hobuselt maha lükkas, kukkus Inglise monarh suure pauguga vastu maapinda. Hoopis hulluks aga tegi asja see, et sarnase turvistikuga hobune maandus tema peale.
Publik ahhetas ja kannupoisid tunglesid Tema Majesteeti aitama. Henry lebas aga liikumatult maapinnal. Uudised kuninga ebaõnnest levisid ja jõudsid koguni Itaaliasse. Seal kirjutas Faenza piiskop ühele kolleegile: „Ma kuulsin, et Inglismaa kuningas on oma hobuselt kukkunud. Räägitakse, et ta lamas kaks tundi surnuna maas.“
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud