Inglismaa ranniku lähedalt leiti kuulsa laeva vrakk

Arheoloogid on saladuskatte all merepõhjast osade kaupa üles toonud kuningliku laeva, mis on brittidele sama oluline kui Titanic. Laevalt pääses eluga ka Winston Churchilli esiisa.

© ROYAL MUSEUMS GREENWICH / JOHAN DANCKERTS

JANNIK PETERSEN

6. NOVEMBER 2022

Kolm Inglise tuukrit ja merearheoloogide tiim on alates 2008. aastast saladuskatte all tegelnud kuningalaeva Gloucester vraki üles tõstmise­ga. Nüüd viimaks õnnestuski 1654. aastal ehitatud dramaatilise ajalooga laev merepõhjast päästa. Alles siis olid arheoloogid valmis uudist maa­ilmaga jagama.

Gloucester oli 6. mail 1682 olnud teel lõunasse. Seilates piki Inglismaa rannikut, puhkes Põhjamerel torm, mis viis aluse Norfolki lähedal merepõhja. Laeva pardal oli Yorki hertsog, hilisem Inglismaa kuningas James II, ja John Churchill, hilisem Marlborough’ hertsog ja Winston Churchilli esiisa. Mõlemad pääsesid laevahukust eluga, kuid kuni 250 meremeest hukkusid.

„See vrakk on iga merearheoloogi unistus. Sellist teist ei ole olemas, sest see on kuninglik laev,“ jutustas laeva mere­põhjast ülestoomises osalenud
Benjamin W. D. Redding East Anglia ülikoolist. Gloucesteri hukk kujunes nii ohvrirohkeks seetõttu, et tulevane Inglismaa kuningas kõhkles liiga kaua laevalt lahkumast. Lisaks ei tohtinud keegi teine enne kroonprintsi pääste­paati asuda.

James II-le heidetakse tänapäevani ette seda, et ta oli laevahuku ajal mures ennekõike oma koerte ja aardekirstu saatuse pärast ega tundnud laeva meeskonna pääsemise vastu erilist huvi.

Kuningale kuulunud 37,5 meetri pikkune fregatt Gloucester kadus 1682. aastal puhkenud tormis merepõhja.

© ROYAL MUSEUMS GREENWICH / JOHAN DANCKERTS

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress