Arheoloogid on saladuskatte all merepõhjast osade kaupa üles toonud kuningliku laeva, mis on brittidele sama oluline kui Titanic. Laevalt pääses eluga ka Winston Churchilli esiisa.
© ROYAL MUSEUMS GREENWICH / JOHAN DANCKERTS
JANNIK PETERSEN
6. NOVEMBER 2022
Kolm Inglise tuukrit ja merearheoloogide tiim on alates 2008. aastast saladuskatte all tegelnud kuningalaeva Gloucester vraki üles tõstmisega. Nüüd viimaks õnnestuski 1654. aastal ehitatud dramaatilise ajalooga laev merepõhjast päästa. Alles siis olid arheoloogid valmis uudist maailmaga jagama.
Gloucester oli 6. mail 1682 olnud teel lõunasse. Seilates piki Inglismaa rannikut, puhkes Põhjamerel torm, mis viis aluse Norfolki lähedal merepõhja. Laeva pardal oli Yorki hertsog, hilisem Inglismaa kuningas James II, ja John Churchill, hilisem Marlborough’ hertsog ja Winston Churchilli esiisa. Mõlemad pääsesid laevahukust eluga, kuid kuni 250 meremeest hukkusid.
„See vrakk on iga merearheoloogi unistus. Sellist teist ei ole olemas, sest see on kuninglik laev,“ jutustas laeva merepõhjast ülestoomises osalenud
Benjamin W. D. Redding East Anglia ülikoolist. Gloucesteri hukk kujunes nii ohvrirohkeks seetõttu, et tulevane Inglismaa kuningas kõhkles liiga kaua laevalt lahkumast. Lisaks ei tohtinud keegi teine enne kroonprintsi päästepaati asuda.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud