Golfiväljaku veesilmast leiti pronksiaja kirst

© Charlotte Graham

JANNIK PETERSEN

6. JAANUAR 2022

2018. aastal hakati Inglismaa põhjaosas Yorkshire’is Tetney golfiväljakul tühjendama ühte veega täidetud tiiki. Eeldati, et tiigist leitakse palju sinna kukkunud vanu golfipalle ja võib-olla ka mõni golfikepp, mille on sinna visanud mõni frustreeritud mängija. Selle asemel satuti aga hoopis 4000 aasta vanusele pronksi­ajast pärit matmiskirstule ja kutsuti kohale arheoloogid.

Veesilma mudas oli säilinud raske tammepuidust kirst, mille sees võis aimata luid. Eksperdid jõudsid nüüd leiu uurimisega ühele poole. Selgus, et kirstus oli 30–40 aasta vanusena maetud mees. Pronksiajal olnuks ta oma 175 sentimeetri pikkuse kehaga teistest märksa pikem. Tema lähedased olid ta hellalt hauda sängitanud, näiteks oli ta maetud pehmele alusele.

„Tema alla kirstu põhja oli pandud kadakaoksi ja matmispaigale kuhjati pinnasest kääbas. Selline luksuslik matus sai pronksiajal osaks ainult väga kõrge staatusega inimesele,“ selgitas väljakaevamiste juht Ian Panter Yorgi arheoloogiatrustist.

2,4 meetri pikkune tammepuidust kirst oli valmistatud ühe puu tüvest, mis oli seest tühjaks õõnestatud. Tollaste töövahenditega oli see ajamahukas töö.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress