Inkad matsid laamad elusalt

© Lidio valdez

JANNIK PETERSEN

1. MÄRTS 2021

Peruu pealinnast Limast u 800 km kaugusel lõunas asuvas Tambo Viejo orus toimuvate väljakaevamiste käigus said Kanada arheoloogid karmi vaatepildi osaliseks. Nad sattusid viie laama jäänustele. Esmase hinnangu järgi paistis, et loomad olid maetud elusatena.

500 aastat tagasi kaunistasid inkad loomi värviliste nööridega, ent vastupidi teiste ohvriloomade jäänustele ei leitud nendelt laamadelt jälgi sellest, et neid oleks enne matmist tapetud.

„Mul ei ole praegu tõestust väitele, et loomad maeti elusatena, kuid see on praegu minu parim pakkumine,“ ütles kaevamis­tel osalenud Kanada Calgary ülikooli arheoloog Lidio Valdez.

Inkadele polnud laamad üksnes elutähtsad veoloomad ja toiduallikad, vaid neid loomi peeti ka pühadeks. Inkade riigi 1533. aastal vallutanud hispaanlaste kirjelduste põhjal teatakse, et inkad tapsid loomi ohverdamiseks. Ühe pealtnägija mälestuste järgi ohverdasid inkad oma jumalatele sadu laamasid, lõigates neil esmalt läbi kõri, mis järel loom tükeldati ja sellest valmistati toitu. Tambo Viejost leitud laama­de hästi säilinud jäänused on siiani niisuguse tavapraktika ainsad erandid.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress