Internetis saab uurida keskaegset kaarti

© Fra Mauro

JANNIK PETERSEN

13. JUULI 2022

Keskajal koostatud maakaardid olid üldjuhul üsna umbkaudsed, kuid 1450. aastal saavutas üks kartograaf uue kvaliteedi. Tema kaarti saab nüüd vaadelda internetis.

1450. aasta paiku istus munk Fra Mauro ühes Veneetsia kloostris ja joonistas uudset maakaarti. Vastupidi teistele keskajal joonistatud kaartidele polnud Fra Mauro kaart stiliseeritud versioon maailmast, vaid katse koostada geograafiliselt õige kaart. Tulemuseks oli oma aja üks põhjalikumaid kaarte.

See kaart on nüüd Firenze Galileo muuseumi, Markuse raamatukogu ning Singapuri Nanyangi tehnikaülikooli koostöös digiteeritud.

Arvukad pisikeses kirjas tekstid on esialgu kaardile kirjutatud Veneetsia dialektis, kuid digiteerimisprotsessi käigus tõlgiti need inglise, itaalia ja hiina keelde. Digiteeritud maakaardil on võimalik esile tuua geograafilisi maamärke, klõpsates näiteks mäel või jõel. Samuti saab uurida, millised toonased riigid on kaardile kantud.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress