Iraanist leiti pronksiaegne huulepulk

Iraani lõunaosast leitud kaunistustega pudelike osutus ligi nelja tuhande aasta vanuseks pronksiaegseks huulepulgaks, mille koostis oli hämmastavalt sarnane tänapäeva huulepulkadega.

© Nasir Eskandari et al. / Scientific Reports, 2024

ALO LÕHMUS

2. VEEBRUAR 2024

Antiikaegseid kosmeetikatarbeid on leitud varemgi, kuid alles nüüd on molekulaarse analüüsi meetodid muutunud nii täpseks, et on võimalik uurida ka neile jäänud mikroskoopilisi jälgi ainetest, millega vanaaja inimesed end kaunistasid.

Iraanist leitud huulepulka uurisid lähemalt Iraani ja Itaalia teadased eesotsas Padua ülikooli arheoloogi Massimo Vidalega.

Kloriidist pudelike saadi Lõuna-Iraanist Kermani provintsist, kus see võeti ära arheoloogiliste leiukohtajate rüüstajate käest. Analüüs näitas, et pudelikeses oli punane huulevärv, mis koosnes rauasisaldusega mineraalist hematiidist, mida oli segatud teiste mineraalidega, sh galeniidi ja angelsiidiga, ning lisatud taimset vaha ja muud orgaanilist materjali, sh lõhnaaineid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress