Vulkaanipurse maksis Prantsuse kuningale elu

1783. aastal purskus Islandi pinnasest välja gaasi ja tuhka. Vulkaan tegutses kaheksa kuud ja põhjustas katastroofe, millel oli Prantsusmaa kuningale fataalne mõju.

© CCI / BRIDGEMAN IMAGES

BJØRN BOJESEN

6. MÄRTS 2022

Välk rebestas kirikuakendest paistva sünge taeva, kui preester Jón Steingrímsson hoiatas oma kogudust, et viimnepäev on lähedal. Juba nädalaid oli Klausturi küla ähvardanud hukk. Küla kõrval voolanud jõgi oli ära auranud, sest Islandi lõunarannikul avanenud lõhest purskus tuline laava. Mustad pilved varjasid päikese.

Pühapäeval, 20. juulil 1783 seisid Klausturi hirmunud talunikud ja talu­perenaised Steingrímssoni kirikus. Aeg-ajalt valgustasid nende kahvatuid palgeid välgusähvatused. Kuni preester jutlustas, lähenesid laavavood meeter meetri haaval kirikule. Õhk oli väävlist paks ja nii kõrvetavalt kuum, et hingamine muutus peagi võimatuks. Steingrímsson oli veendunud, et maailm hukub niipea, kui ta palvetamise lõpetab.

Juba kaheksa kuud olid Islandit rüüstanud ajaloo kõige hävitavamad vulkaanipursked. Sellest kõnelevad mitte ainult Steingrímssoni säilinud kirjutised, vaid ka paljudes maades tehtud vaatlused.

Sünged tuhapilved levis tohututele aladele üle kogu põhjapoolkera ning külvasid kõikjal surma ja viletsust. Prantsus­maa kuningale sai loodus­katastroof saatusli­kuks.

Tuhk tekitas kaose

Aimus ja ettekuulutus lähenevast maa­ilmalõpust ei olnud Jón Steingrímssoni kogudusele sugugi võõras. Islandil kohtuvad Põhja-Ameerika ja Euraasia mandri­laamad, põhjustades piirkonnas sagedasi maa­värinaid.

Keegi aga ei olnud osanud ette näha seda, et tektoonilised liikumised tekitavad 1783. aasta 8. juunil ehk nelipühade pühapäeval Klausturi lähedal maapinda haigutava prao. Pragu oli 24 kilomeetrit pikk, lõhestades Laki (Skaftá) mäe, mille järgi purse hiljem nime sai. Praos oli üle saja kraatri, mille kaudu laava ja mürgised gaasid välja pääsesid. Tegu polnud sellise klassikalise koonusekujulisese vulkaaniga nagu Vesuuv. Klassikalise kuju puudumine on üks põhjusi, miks Laki purse suuresti unustati, kuid selle tekitatud häving oli tohutu.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress