Isolatsioon - viimane kaitsevall maailma halvimate haiguste vastu

Kui ravimid ei aita, on võimud aastatuhandeid kasutanud katku, koolera jt haiguste epideemiate vältimiseks karantiini. Alati pole see toimunud kodanike endi vabal tahtel.

© Wikimedia Commons

METTE IVERSEN

02. JAANUAR 2021

Umbes 50 Hiina immigranti lebasid Hotel Globe’i iiveldama ajavas magamisruumis. See oli võõrastemaja, kus linna alamklass võis üürida voodi 10 sendi eest öö kohta. Kätte oli jõudnud 1900. aasta 6. märtsi südaöö. Üks noor hiinlane oli suurema osa õhtust valude käes vingerdanud, kuid lamas äkki täiesti vaikselt. Tema naaber muutus lõpuks nii murelikuks, et tundis sundi minna teda vaatama.

Seal nägi ta hirmuga, et tema kaasmaalasel oli huulte ümber verine vaht ning ta nahk oli kahvatu ja külm. Polnud kahtlust – mees oli surnud. Kiiresti kutsuti öövalvur, kes tegi majutus­nimekirja abil kindlaks, et surnu­keha kuulus 44aastasele hiinlasele Chick Ginile. Õige pea saabusid terviseametnikud Hotel Globe’i, et surnukeha uurimisele viia.

Koidikul kummardus värskelt diplomeeritud patoloog Frank P. Wilson Chick Gini surnukeha kohale. Tolle lümfisõlmed kaenla all ja kubemes olid kõvad ja suured just nagu õunad. Kirurgilise Y-lõikega avas dr Wilson rindkere ning märkas organeid, mis olid verest turses. Mööda Wilsoni selga jooksid külmavärinad. Oli see tõesti see, mida ta kartis?

Edasi toimus kõik kiiresti. Noor arst kutsus kokku oma vanemad kolleegid ja samal pärastlõunal teatasid terviseametnikud ajakirjanduse kaudu, et Chick Gin oli suure tõenäosusega surnud katku ning Hiinalinn tuleb kohe karantiini panna.

Juba 7. märtsil piiratigi kogu San Francisco hiinlaste linnaosa köitega ümber ja seda hakkasid valvama relvastatud politseinikud. Sel ajal, kui ülejäänud linna püüti nakkusest säästa, pidid hiin­lased oma linnaosas surmale silma vaatama.

San Franciscos ette võetud sammud võivad näida vägivaldseina, ent need polnud kaugeltki harukordsed. Kui elanikke on ähvardanud surmavad nakkus­haigused, on võimud võtnud juba tuhandeid aastaid tarvitusele karantiini.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress