Teise maailmasõja ajal oli Mussolini võimas laevastik ankrus Tarantos, ühes maailma kõige paremini kaitstud sadamas. Itaalia suured sõjalaevad ohustasid Briti konvoisid Vahemerel ning Briti kuninglik merevägi tegi julge plaani anda Itaalia laevastikule surmahoop.
© Philip E West – Aviation artist www.aviationfineart.co.uk
BENJAMIN ALKÆRSIG CHRISTENSEN JA NIELS-PETER GRANZOW BUSCH
7. JUUNI 2022
Oli 1940. aasta novembriöö. Briti piloot Kenneth Williamson tõusis oma vana biplaan-torpeedolennukiga Swordfish (Mõõkkala) kõrgemale. Taamal horisondil nägid tema ja otse tema taga istuv vaatleja Norman Scarlett selgelt õhutõrje trasseermürskude sähvatusi Taranto mereväebaasi kohal. Umbes 200 õhutõrjekahurit ja kuulipildujat muutsid õhtupimeduse kauniks, kuid surmavaks tulemereks.
Williamson andis ülejäänud üheteistkümnele Mõõkkalale märku hajuda. Koos kahe teise lennukiga keeras ta umbes 2000 meetri kõrgusel lennukinina allapoole ja läks pikeesse. Lennuki kiirus kasvas 170 kilomeetrilt 360 kilomeetrile tunnis. Mõõkkalal oli avatud kokpit ja jäine tuul piitsutas piloodi nägu. Lennukil ei olnud kõrgusmõõdikut ning seetõttu tuli kõrgust hinnata visuaalselt. Umbes 100 meetri kõrgusel maapinnast väljusid kõik kolm pikeest ja jätkasid lendu sihtmärgi poole. Eespool nägi Williamson pisikest San Pietro saart, mis asus Taranto sadama välispiiril.
1940. aasta 11. novembri öösel ründasid Briti torpeedolennukid Itaalia mereväebaasi Tarantos.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud