Itaalia Pearl Harbor

Teise maailmasõja ajal oli Mussolini võimas laevastik ankrus Tarantos, ühes maailma kõige paremini kaitstud sadamas. Itaalia suured sõjalaevad ohustasid Briti konvoisid Vahemerel ning Briti kuninglik merevägi tegi julge plaani anda Itaalia laevastikule surmahoop.

© Philip E West – Aviation artist www.aviationfineart.co.uk

BENJAMIN ALKÆRSIG CHRISTENSEN JA NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

7. JUUNI 2022

Oli 1940. aasta novembriöö. Briti piloot Kenneth William­son tõusis oma vana biplaan-torpeedolennukiga Swordfish (Mõõkkala) kõrgemale. Taamal horisondil nägid tema ja otse tema taga istuv vaatleja Norman Scarlett selgelt õhutõrje trasseermürskude sähvatusi Taranto mereväebaasi kohal. Umbes 200 õhutõrjekahurit ja kuulipildujat muutsid õhtupimeduse kauniks, kuid surmavaks tulemereks.

Williamson andis ülejäänud üheteistkümnele Mõõkkalale märku hajuda. Koos kahe teise lennukiga keeras ta umbes 2000 meetri kõrgusel lennukinina allapoole ja läks pikeesse. Lennuki kiirus kasvas 170 kilomeetrilt 360 kilomeetrile tunnis. Mõõkkalal oli avatud kokpit ja jäine tuul piitsutas piloodi nägu. Lennukil ei olnud kõrgusmõõdikut ning seetõttu tuli kõrgust hinnata visuaalselt. Umbes 100 meetri kõrgusel maapinnast väljusid kõik kolm pikeest ja jätkasid lendu sihtmärgi poole. Eespool nägi Williamson pisi­kest San Pietro saart, mis asus Taranto sadama välispiiril.

1940. aasta 11. novembri öösel ründasid Briti torpeedolennukid Itaalia mereväebaasi Tarantos.

© Philip E West – Aviation artist www.aviationfineart.co.uk

Kui 11 meetrit pikk lennuk üle saare lendas, avas mitu Itaalia õhutõrjekahurit tema pihta tule, kuid ei tabanud. Williamson oli suure sisesadama sees, ta viis lennuki ainult 9 meetri kõrgusele merepinnast ja vähendas kiirust 165 kilomeetrini tunnis. Kauguses hakkas terendama sihtmärk, Itaalia lahingulaevad. Sel hetkel hakkasid tohutute lahingulaevade ees olnud kahe väiksema hävitaja õhu­tõrjekahurid ründavate lennukite poole mürsurahet külvama.

Williamson kallutas lennuki ühe lahingu­laeva hiigelsilueti poole ja vajutas väikest päästikut juhiku peal. Lennuk võpa­tas hetkeks, kui selle alla kinnitatud 700kilogrammine torpeedo vabanes. Piloot lendas nii madalal, et tundis oma näol torpeedo vette kukkumise ajal üles paiskunud veepritsmeid.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress