Viimaste aastate kliimamuutus tähendab, et Norra liustikud sulavad veel kiiremini. Seetõttu tulevad nähtavale arvukad arheoloogilised leiud. Arheoloogid peavad kiirustama, sest ilma jää kaitseta hävivad minevikuaarded peagi.
© Internal Council, Espen Finstad
CESILIE STEINAA & BUE KINDTLER-NIELSEN
1.JUULI 2020
Seitse meest ja üks naine matkasid 16. augustil 2019 sihikindlalt Norra külmal ja metsatul fjeldil, mis asub mägises Opplandi maakonnas. Täpselt kahemeetriste vahedega kõndisid nad mäemassiivi katval jääl paralleelselt selle servaga, silmitsedes pingsalt osaliselt sulanud jääd oma jalge all. Üks neist märkas puidust karpi, mis oli suletud nahkrihmadega ja peaaegu täielikult jääst välja sulanud. Kui ta teisi hüüdis, olid kõik elevil. Mitte keegi polnud varem sellist puukarpi näinud ega teadnud, mida see sisaldab.
Läks nädal, enne kui nad saladusliku karbi avada julgesid. Selgus, et tegu oli peaaegu täiuslikult säilinud tulesüütamisvahenditega – karbis olid puupulk ja vaigurikast männipuu saepuru. Karp võis olla mitusada aastat vana ja oli ilmselt kuulunud kohalikule rännumehele, kes oli seda kasutanud tuletegemiseks, kui pidi külmades mägedes ennast soojendama.
Need kaheksa inimest olid osa arheoloogilisest kaitseprogrammist „Secrets of the Ice“ („Jääsaladused“) ning nende arvates oli leitud karp veel üks eksemplar hindamatutest aaretest, mida nad igal aastal Norra mägedest leiavad.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud