Jaapani sõjakurjategijale Osama bin Ladeni saatus

Teise maailmasõja järel pelgas USA, et Jaapani sõjakurjategijatest saavad rahva silmis märtrid. Seetõttu ei tohtinud neist maha jääda haudu.

© Public domain

JANNIK PETERSEN

1. OKTOOBER 2021

Teise maa­ilma­sõja lõppedes mõisteti Jaapani kindrali Hideki Tojo üle kohut ja teda süüdistati sõjakuritegudes.

Hideki Tojo oli aastail 1941–1944 ka peaminister ning tema hingel lasub 14 miljoni Hiina tsiviilisiku surm. Teda peetakse vastutavaks ka sõjavangide surnuks näljutamise eest.

Pärast ülespoomist kremeerisid ameeriklased tema surnukeha. Mis seejärel tuhaga tehti, on siiani olnud saladus.

Jaapani sõjakurjategijatest raamatut kirjutav Tokyo Nihoni ülikooli ajaloo­professor Hiroaki Takazawa uuris oma teose tarvis kõiki arhiivides leiduvaid allikaid. Washingtonis USA rahvus­arhiivis sattus ta 1948. aastast pärit dokumendile, mil oli tempel „Salajane“. Sellele oli alla kirjutanud üks USA major. 

Dokument kõlas: „Käesolevaga kinnitan, et võtsin vastu maised jäänused, olin kremeerimise juures ja isiklikult puistasin tuha merre. Major Luther Frierson.“

Takazawa ütles, et dokument teda ei üllatanud, sest oli varemgi kuulnud, et hukatud sõjakurjategijate tuhk puistati merre. Nii soovis USA vältida sõja­kurjategijate haudade kultusobjektiks muutumist. Tapetud riigijuhi kodumaale sängitamine ärritanuks ka avalikkust. Samamoodi käitus USA sõjavägi siis, kui eriüksuslased tapsid 2011. aastal terroristide juhi Osama bin Ladeni. Tema surnukeha maeti pärast identifitseerimist merre, vältimaks, et ta haud ei muutuks palve­rännakute sihtkohaks.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress