Jaapani tippspioon kavandas Soome revolutsiooni

Jaapan ja Venemaa võitlesid 1904. aastal võimu pärast Aasias. Venemaa nõrgestamiseks võttis Jaapani spioon Motojiro Akashi ühendust Soome põrandaaluse rühmaga, ent plaan vedas peagi viltu.

© Imageselect, The government of Japan, Shutterstock

ELSE CHRISTENSEN

1. MÄRTS 2023

Motojiro Akashi, Jaapani keisririigi tippspioon, nõjatus Hotel Rydbergi peenes restoranis toolil laisalt tahapoole. Tal oli Euroopas arvutul hulgal kontakt­isikuid ning see Rootsis Stockholmis kuningapalee vastas asuv hotell oli üks tema lemmikkohtumispaiku.

Ka sel 1904. aasta veebruaripäeval ei jäänud kontaktisik tulemata. Akashi kõrvale istus suure valge habeme ja kõrge silinderkaabuga vanem härrasmees. Jaapanlane pingutas kõvasti oma mälu. Kes see mees on? Sõnagi lausumata lükkas too üle laua ümbriku. Akashi avas selle diskreetselt.

Ümbrik sisaldas pabeririba nimega „Konni Zilliacus“ ja lühisõnumit: „Siin on liiga ohtlik rääkida. Olge homme kell 11 väljas. Siis möödub üks troska, milles ma istun. Te peate sisse astuma.“

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress