Jaava merelahing

Indoneesia vetes toimus 1942. aastal klassikaline merelahing, kus sõjalaevad vahetasid suurtükituld ja ründasid vastast torpeedodega. See lõppes jaapanlaste hiilgava võiduga.

© Wikimedia Commons

HANNO OJALO

25. MÄRTS 2023

Kohe pärast Pearl Harbori ründamist alustasid Jaapani maaväed ja sõjalaevastik dessant­operatsioone USA valduses olnud Filipiinidel, Briti Malaias ja Hollandile kuulunud Indoneesias.

Juba 10. detsembril saadeti ­Jaapani dessant maale saarestiku suurimale saarele Luzonile, kus asusid ka Filipiinide pealinn Manila, USA tähtsaim laevastikubaas Cavi­te ja Corregidori saare mere­kindlus. Sõjalaevu oli ameeriklastel ­Filipiinidel vähe (üks raskeristleja, kaks kergeristlejat, 13 vananenud hävitajat, 23 allveelaeva) ning lennuvägi oli jaapanlaste üllatusrünnakus 8. detsembril 1941 kandnud raskeid kaotusi. Seetõttu oli ründajatel kohe algusest peale suur ülekaal õhus ning nad liikusid jõudsalt edasi Manila poole, kuhu jõuti 2. jaanuaril 1942.

Jaapani hävitaja Asashio pidi 1942. aasta alguses katma Malaisiale ja Filipiinidele suunduvaid invasioonivägesid.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress