Jeesuse-aegsed datlid võivad peagi valmida

© Guy Eisner

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. JUUNI 2020

Iisraeli teadlastel õnnestus 2000aastasest tänaseks väljasurnud datlipalmi seemnest kasvata­da väike datlipalm. Datliseemned leiti kuulsatest Qumrani koobastest ja Juudamaa kuninga Herodes Suure ajal rajatud Masada kindlustuse hoidlast – mõlemad nimetatud paigad asuvad tänapäeval Jordani Läänekaldal ja Iisraelis.

Jeruusalemma Heebrea ülikooli projektijuhi Sarah Salloni sõnul on see Phoenix dactylifera ehk harilik datlipalm, mis vanaajal kasvasid suurte istandustena Surnumere ääres. Nende palmide datlid olid tol ajal tuntud oma suuruse, magususe ja raviomaduste poolest.

Need erilised Surnumere ääres kasvavad palmid hakkasid välja surema Rooma-vastase juutide mässu ajal aastail 132–135 ning 19. sajandiks olid need täiesti välja surnud.

2008. aastal õnnestus botaanikutel panna üks Masada kindlustuse hoidlast leitud 2000 aasta vanune seeme idanema. Seemnest kasvas väike, kuid tugev datlipalm, millele anti nimeks Metuusala (Methusalem).

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress