Jeesuse suurim rivaal

Kuigi 4. sajandil oli manihheism üks maailmareligioonidest, levides Pärsiast Hiina ja Hispaaniani, õnnestus võimukatel valitsejatel neile sobimatu usund hävitada. Lõpp tehti peale nii selle asutajale Manile kui ka tema õpetusele.

© Bridgeman

JANNICH KOFOED

APRILL 2023

Kristlased vaatasid alates 381. aastast järk-järgult Ida-Rooma keisririigis levima hakanud manihheistide kogudusi umbusuga. Kuna usund pärines keisririigi suurima vaenlase Pärsia impeeriumi territooriumilt, pidasid kristlased selle usu jüngreid uskmatuteks ning tõe­näolisteks spioonideks.

50 aastat enne seda oli Rooma keiser lasknud end ristiusku pöörata, kuid noor kristlik kirik ei tundnud ikkagi, et kristlus oleks rahvahulkades kindlalt juur­dunud. Seetõttu pöördus kirik keiser Theodosius I Suure poole ja palus tal manihheismile lõpp teha.

„Ta esitles end Jeesusena. Ta lappis kokku moonutatud ja jumalavallatuid uskumusi, oksendades selle Pärsiast pärit surmava mürgi siia maailmajakku.“

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress