Kuigi 4. sajandil oli manihheism üks maailmareligioonidest, levides Pärsiast Hiina ja Hispaaniani, õnnestus võimukatel valitsejatel neile sobimatu usund hävitada. Lõpp tehti peale nii selle asutajale Manile kui ka tema õpetusele.
© Bridgeman
JANNICH KOFOED
APRILL 2023
Kristlased vaatasid alates 381. aastast järk-järgult Ida-Rooma keisririigis levima hakanud manihheistide kogudusi umbusuga. Kuna usund pärines keisririigi suurima vaenlase Pärsia impeeriumi territooriumilt, pidasid kristlased selle usu jüngreid uskmatuteks ning tõenäolisteks spioonideks.
50 aastat enne seda oli Rooma keiser lasknud end ristiusku pöörata, kuid noor kristlik kirik ei tundnud ikkagi, et kristlus oleks rahvahulkades kindlalt juurdunud. Seetõttu pöördus kirik keiser Theodosius I Suure poole ja palus tal manihheismile lõpp teha.
„Ta esitles end Jeesusena. Ta lappis kokku moonutatud ja jumalavallatuid uskumusi, oksendades selle Pärsiast pärit surmava mürgi siia maailmajakku.“
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud