Tsaari kasakas vallutas metsiku ida

Kasakad olid sündinud sadulas ja kappasid rajaleidjatena Siberisse, et laiendada Ivan Julma impeeriumi. Tsaari sõdalaste teel seisid aga ees salakavalad tatarlased.

© THE STATE RUSSIAN MUSEUM

BJØRN BOJESEN

20. VEEBRUAR 2022

Ühel 1582. aasta suveööl sõitis kasakate juht Jermak Uurali mäestikust idas kulge­val Tura jõel, kui korraga äratas miski tema tähelepanu. Sosinal andis ta oma meestele korralduse suunata pargas kaldale ja minna seal maale. Kuuvalgel oli Jermak märganud mõnd puutüve, mis eespool jõevoolu blokeerisid. Kaval kasakas haistis lõksu ja ta ei kavatsenud oma väesalka ohverdada vaenulikele tatarlastele, kes seni Siberit valitsesid ning olid nüüd eespool valmis varitsusrünnakuks.

Kaldal lasi Jermak meestel oksad inimesesarnasteks kujudeks siduda, need rõivastada ja pargastele asetada. Seejärel lükati alused jõevoolus liikuma nagu sööt.

Samal ajal hiilisid Jermak ja ta mehed poolpaljastena läbi kaasiku, et rünnata vaenlast selja tagant. Kui päike tõusis, kõlas lask ja Jermaki kasakad tormasid oma laetud arkebuuside ehk hark­püssidega vaenlasele peale. Tatarlaste juht Mametkul põgenes kuulide eest.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress