Kasakad olid sündinud sadulas ja kappasid rajaleidjatena Siberisse, et laiendada Ivan Julma impeeriumi. Tsaari sõdalaste teel seisid aga ees salakavalad tatarlased.
© THE STATE RUSSIAN MUSEUM
BJØRN BOJESEN
20. VEEBRUAR 2022
Ühel 1582. aasta suveööl sõitis kasakate juht Jermak Uurali mäestikust idas kulgeval Tura jõel, kui korraga äratas miski tema tähelepanu. Sosinal andis ta oma meestele korralduse suunata pargas kaldale ja minna seal maale. Kuuvalgel oli Jermak märganud mõnd puutüve, mis eespool jõevoolu blokeerisid. Kaval kasakas haistis lõksu ja ta ei kavatsenud oma väesalka ohverdada vaenulikele tatarlastele, kes seni Siberit valitsesid ning olid nüüd eespool valmis varitsusrünnakuks.
Kaldal lasi Jermak meestel oksad inimesesarnasteks kujudeks siduda, need rõivastada ja pargastele asetada. Seejärel lükati alused jõevoolus liikuma nagu sööt.
Samal ajal hiilisid Jermak ja ta mehed poolpaljastena läbi kaasiku, et rünnata vaenlast selja tagant. Kui päike tõusis, kõlas lask ja Jermaki kasakad tormasid oma laetud arkebuuside ehk harkpüssidega vaenlasele peale. Tatarlaste juht Mametkul põgenes kuulide eest.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud