Tsaari kasakas vallutas metsiku ida

Kasakad olid sündinud sadulas ja kappasid rajaleidjatena Siberisse, et laiendada Ivan Julma impeeriumi. Tsaari sõdalaste teel seisid aga ees salakavalad tatarlased.

© THE STATE RUSSIAN MUSEUM

BJØRN BOJESEN

20. VEEBRUAR 2022

Ühel 1582. aasta suveööl sõitis kasakate juht Jermak Uurali mäestikust idas kulge­val Tura jõel, kui korraga äratas miski tema tähelepanu. Sosinal andis ta oma meestele korralduse suunata pargas kaldale ja minna seal maale. Kuuvalgel oli Jermak märganud mõnd puutüve, mis eespool jõevoolu blokeerisid. Kaval kasakas haistis lõksu ja ta ei kavatsenud oma väesalka ohverdada vaenulikele tatarlastele, kes seni Siberit valitsesid ning olid nüüd eespool valmis varitsusrünnakuks.

Kaldal lasi Jermak meestel oksad inimesesarnasteks kujudeks siduda, need rõivastada ja pargastele asetada. Seejärel lükati alused jõevoolus liikuma nagu sööt.

Samal ajal hiilisid Jermak ja ta mehed poolpaljastena läbi kaasiku, et rünnata vaenlast selja tagant. Kui päike tõusis, kõlas lask ja Jermaki kasakad tormasid oma laetud arkebuuside ehk hark­püssidega vaenlasele peale. Tatarlaste juht Mametkul põgenes kuulide eest.

Rahuldustundega nägi Jermak, kuidas jõgi värvus langenud vaenlaste verest punaseks. Kasakapealikule oli antud ülesanne alistada seni läbiuurimata Siber Venemaale. Jermak teadis, et tema missioo­nil sai olla ainult kaks tulemust: võit või surm.

Tatarlased kontrollisid Siberit

16. sajandi keskel ulatus Moskva suurvürstiriigi (hilisema tsaaririigi) võim kõrgete Uurali mägedeni idas, kuid piir ei olnud fikseeritud ja riigi lõunaregioone rüüstasid regulaarselt tatarlased. See oli turgi ratsarahvas, Tšingis-khaani maailma­impeeriumi viimased riismed. Sessamas kaitsetus piirkonnas elasid ka kasakad, vene-tatari päritolu palgasõdurid ja piire valvanud sõdalased.

Jermak Timofejevitš oli 17. sajandi Siberi kroonikate põhjal sündi­nud umbes 1540. aastal Volga jõe ülemjooksul. Allikad kirjeldavad teda pika laiaõlgse mustahabemelise ja karismaatilise mehena. Ta võttis endale kasaka­pealiku ehk atamani rolli, mis ilmneb ka tuntud poeemist: „Seal elasid kasakad vabade meestena. / Kõik Doni, Tereki ja Jaiki (Uurali jõe endine nimi – toim) kasakad / ja nende ataman oli Jermak, Timofei poeg.“

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress