Jõukus tuli Kihnu saarele mootorratta mürinal

Sõjajärgne kiire majandusareng tõi Kihnu saarele uudse abimehe – mootorratta. Sõidukit kasutati jääl kalapüügiks, piima meiereisse veoks ja ka lõbureisideks. Viimaks oli mootorratas igal Kihnu perel ning uljalt sadulas istuvad Kihnu naised said maailmakuulsaks.

© Kihnu muuseum

MARE MÄTAS, MTÜ KIHNU ELAV PÄRIMUS

1. JUUNI 2023

Päeva, millal Kihnu jõudis esime­ne mootorratas, ei tea täpselt keegi. Kihnlase Tõnni Kusti jutu järgi oli esimene võrr saarel juba Eesti ajast peidus Suti Jassi tagakambris ja see kuulus majakavahile ehk paagivanale.

„Sie oli puagivana ning sie puagivana suadõti Siberi. Ning sie naenõ läks Mardilõ, eläs Mardil tagakambris. Ning sie mootorratas oli siäl Mardi tagakambris. Ning Suti Jass akkas miilitseks ning konfiskieris selle ää. Mia tiä ühti, kus sie mootorratas jäi. Kui nied puagivanad ning kaodu sõitsid, siis me juõsimõ ikka sjõnna tie piäle nuusutama.“ (Tõnni Kusti)

1949. aasta varakevadel asutati kalurikolhoos Nõukogude Partisan ja peagi toodi kolhoosile esimene mootorratas. Sellegi kohta on vastakad andmed, osa kihnlasi mäletab, et tegemist oli IŹ-49ga, teised jälle, et see oli amortideta IŹ-350. Esimesed mootorratturid olid kihnlasest kolhoosiesimees Tammõ Mitta (Mihkel Laos) ja parteiorganisaator Pumpunen, kellega seoses mäletab Ärmä Roosi (Rosalie Karjam) ka saarel juhtunud esimest mootorratta­õnnetust. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress