Jõuluehted: ämblikuvõrgud, väljaheited ja võltskurgid

Jõulud on kristlik püha, kuid selle religioosne sõnum hakkas juba 100 aastat tagasi jääma tarbimispillerkaari ja väikekodanliku perekeskse tundlemise varju.

© Shutterstock

ELSE CHRISTENSEN & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. DETSEMBER 2020

Jõuluehete maailm on palju rikkam kui ainult punutud südamed ja ilusad küünlad. Viimastel sajanditel on juurde tulnud kastide kaupa mitmesugust pudi-padi, mis jõuludega kokku käib: kenasid ämblikke; kuule, mille sees on lumine maastik; ning kujusid, mis keset jõulukaunistusi ajavad püksid maha.

Jõulukuul oli miljoneid väärt

Jõulukuulid pärinevad Kagu-Saksamaa linnast Lauschast, mis on alates 17. sajandist tuntud oma klaasivabrikute poolest, kus toodeti ka klaassilmi. 1597. aastal asus üks linna ettevõtjaid valmistama ülilihtsaid ümmargusi klaaskuule.

Laialdasemalt hakkasid kuulid levima alles siis, kui Lauschas käis Ameerika Ühendriikide supermarketite magnaat Frank Woolworth. Teda keelitati ostma partiid kuule, kuigi ta kartis, et USA kliendid peavad kaunistusi igavaiks.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress