Jõulukuuse Tallinna või Liivimaa päritolu on võimatu kinnitada

© Shutterstock

RAIN VÄÄT

21. DETSEMBER 2023

Viimase ligi 30 aasta jooksul võib advendiaja ning jõulude lähenedes ikka ja jälle leida ajakirjandusest lugusid sellest, et Tallinnast on teada maailma vanim avalik jõulupuu ning jõulupuu traditsioon olevat tekkinud vanal Liivimaal. Jõulukuusk olevat Tallinna raekoja esisel väljakul seisnud juba 1441. aastal. Allikatesse ja konteksti süvenedes on neid väiteid võimatu kinnitada.

Palusime kommentaari Anu Männilt, kes on üks paremaid keskaegse Liivimaa ja Eesti peokultuuri asjatundjaid. Anu Mänd sai 2006. aastal oma samateemalise monograafia „Urban Carnival: Festival Culture in the Hanseatic Cities of the Eastern Baltic, 1350-1550“ eest Eesti Vabariigi teaduspreemia. 2004. aastal ilmus Anu Männilt ka eesti keeles raamat pealkirjaga „Pidustused keskaegse Liivimaa linnades 1350 – 1550“, 2012. aastal anti välja selle raamatu teine trükk. Selles teoses käsitletakse keskaegse Liivimaa pidustusi ja peakombeid ülimalt põhjalikult, muu hulgas leiavad käsitlust ka jõulukombed.

Mõistatuslik „puu“ 1441. aastast

Tallinna Mustpeade Vennaskonna 1441. aasta korralduste kogumi ühes artiklis öeldakse järgmist: “See sell (s.t mustpeavend – toim), keda valitakse mõnda ametisse, olgu selleks tantsimine, kutsumine, joogikallamine, puu kandmine või mõni teine amet, peab seda täitma”. See on vanim dokument, milles mainitakse „puud“. Kuigi dokumendis ei ole otsesõnu mainitud ei jõule ega kuuske, on just siit saanud alguse legend Tallinnast kui vanima jõulukuuse linnast.

Nii sündis legend jõulukuuse Tallinna päritolu kohta

1885
Keelevääratus sünnitab legendi
Friedrich Amelung

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli