Jõulumehel on hirmus soome esivanem

Enne kui jõuluvanast sai kena valge habemega vanaisa, kes tuleb kingitustega, oli tal Soomes üks joomarist esivanem, kes hirmutas lapsi ja tühjendas kodusid jõulutoidust.

© Shutterstock

THERESE BOISEN HAAS

1.DETSEMBER 2019

Kusagil Põhja-Karjalas tänapäeva Soome-Venemaa piiri­alal istusid hubases elumajas toeka puulaua taga koos sugulased ja sõbrad. Vestlus oli pingutatud, kuigi laual, mida valgustas tahmane lamp, leidus küllus­likult vorste, sealiha ja sülti. Tuul ulgus pimedas Soome öös ning lumi tuiskas külatänavail.

Õhtu edenedes muutus meeleolu veel ärevamaks. Oli ju 7. jaanuar. Taresse kogunenud inimesed istusid ja kuulatasid hinge kinni pidades hääli, mis väljast kostsid. Karjala elanikud ootasid tol õhtul üsna erilist külalist. Kõiki läbis värin, kui nad väljas lumes krudisevaid samme kuulsid. Keegi – või miski! – lähenes majale, ise norsatades ja ümisedes.

Uks avanes ja sisse astus karm kuju, pea küljes suured sarved. Kuju oli kaetud karvase sokunahaga. Kaks pilu maskis olid sokkmehe silmadeks ja tema suu oli kui pragu nahas. Kärarikkalt tammus olend eluruumis ringi ja tervitas kõiki peaaegu koomiliste žestidega, ütlemata ühtegi arusaadavat sõna. Sokkmehel olid kaasas kott ja vaat ning ta ähvardas koosviibijaid kepiga, nõudes, et kogu jõulutoit peab minema tema kotti, muidu korraldab ta hirmsa mürgli!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress