Jõulumuinasjutt imeteo ja massimõrvaga

Jeesus tuli ilmale sõimes ning kuningas Herodes laskis sellest kuulda saades hukata kõik vastsündinud poisid. Nõnda kirjutasid evangelistid umbes 2000 aastat tagasi. Mida ütlevad toonaste sündmuste kohta arheoloogid ja ajaloolased?

© Shutterstock

LUKAS, MATHHÆUS JA STINE OVERBYE

7. DETSEMBER 2023

Sama kindlalt, kui kirikus kõlab aamen, loeb kirikuõpetaja jõulujumalateenistusel ette ka lõike jõuluevangeeliumist (Luuka 2:1-20). Selles kirjeldatakse sündmusi, mis hargnesid rohkem kui 2000 aastat tagasi, kuid hingestatud ja dramaatiline lugu avaldab tugevat muljet veel täna­päevalgi. Kuidas aga klapib jõuluevangeelium kokku teadmistega, mida on Jeesuse sünni aegse Juudamaa kohta kogunud arheoloogid, ajaloolased ja teised teadlased?

Jeesus sündis neli aastat varem

Neil päevil sündis, et keiser Augustus andis käsu kirjutada üles kogu riigi rahvas. See esmakordne üleskirjutus toimus ajal, kui Küreenius oli Süüria maavalitseja.

Iga lapski teab, et me tähistame Jeesuse sünnipäeva 25. detsembril, alustades pühade pidamist juba eelmisel õhtul ehk jõululaupäeval. Tegelikult ei räägi piibel sõnakestki sellest, et Jumala poeg tuli ilmale detsembris. Vaieldakse ka sünniaasta üle. Kogu maailma kristlased tähistavad jõule aasta viimasel kuul seetõttu, et 4. sajandi kirikuisad määrasid Jeesuse sünnipäevaks 25. detsembri. See oli sama päev, mil roomlased olid pidanud südatalviseid pidustusi päikese­jumal Sol Invictuse auks. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress