Juba enne Taani vallutust oli Tallinnas eestlaste matmispaik

© Shutterstock

IMELINE AJALUGU

30. AUGUST 2023

1999. aastal leiti Tallinna Niguliste kiriku juures tehtud kaevetööde käigus neli luustikku, mis dateeriti hauda kaasa pandud esemete põhjal 12. sajandisse või 13. sajandi algusse. Nüüd aga on arheoloogid neid lustikke (mehe, naise ja lapse kolmikmatus ning veel ühe lapse üksikmatus) uurinud moodsate täppisteaduslike meetoditega ning saanud maetute kohta teada mõndagi uut.

Radiosüsinikdateering näitas, et nad elasid ajavahemikus 1000 – 1200 pKr. „Seega on nad kõige varasemad teadaolevad Tallinna vanalinna elanikud,“ kirjutavad arheoloogid Martin Malve ja Ülle Aguraiuja-Lätti ajakirjas Horisont. „Samuti osutab nende leiuiga sellele, et Tallinna vanalinna alal oli tõenäoliselt kohalike eestlaste matmispaik juba enne taanlaste vallutust.“

See fakt on oluline seetõttu, et siiani pole olnud selge, kas muinasajal oli Tallinna vanalinna alal püsiasustus, kus see võis täpselt olla ja kes olid selle elanikud.

Lisaks uuriti luustikel leiduvaid märke haigustest ja vigastustest ning võeti proove süsiniku, lämmastiku ja väävli stabiilsete isotoopide analüüsimiseks. Nende meetoditega saab jälile kunagiste inimeste toidusedelile.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress