© Public Domain
ANDREAS EBBESEN JENSEN
6. SEPTEMBER 2023
Oma eluajal oli Franz Kafka tundmatu. Nii oleks see vast tänapäevani, kui kirjaniku sõber järginuks ta viimast tahet ja põletanuks tema käsikirjad.
Kui Saksa filosoof Theodor W. Adorno oli lugenud Franz Kafka tõenäoliselt kõige kuulsamat romaani „Protsess“ (1925), kirjutas ta: „See, kellest Kafka on üle sõitnud, on igaveseks kaotanud sallivuse maailma suhtes.“
Seda raamatut lugedes on tõepoolest kerge kaotada nii lootus kui ka usaldus tänapäeva moodsa ühiskonna suhtes. Tasub ainult meenutada teose esimesi ridu, mis on maailmakirjanduse üks tuntumaid avalauseid: „Keegi pidi Josef K. peale valetanud olema, sest ilma et ta midagi kurja oleks teinud, võeti ta ühel hommikul vahi alla.“
Järgmisel ligi 200 leheküljel talutab Tšehhi kirjanik lugejat läbi bürokraatliku õudusunenäo, mille käigus püüab raamatu peategelane Josef K. tulutult välja selgitada, milles teda süüdistatakse ja kes teda õigupoolest süüdistab. Kohtuprotsessi käigus purunevad Josef K. eneseaustus ja vastupanuvõime ning 31. sünnipäeval mees hukatakse, ilma et ta isegi teaks, milles seisnes süüdistus.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud