Kafka tahtis surres oma teosed kaasa võtta

© Public Domain

ANDREAS EBBESEN JENSEN

6. SEPTEMBER 2023

Oma eluajal oli Franz Kafka tundmatu. Nii oleks see vast tänapäevani, kui kirjaniku sõber järginuks ta viimast tahet ja põletanuks tema käsikirjad.

Kui Saksa filosoof Theodor W. Adorno oli lugenud Franz Kafka tõenäoliselt kõige kuulsamat romaani „Protsess“ (1925), kirju­tas ta: „See, kellest Kafka on üle sõitnud, on igaveseks kaotanud sallivuse maailma suhtes.“

Seda raamatut lugedes on tõepoolest kerge kaotada nii lootus kui ka usaldus tänapäeva moodsa ühiskonna suhtes. Tasub ainult meenu­tada teose esimesi ridu, mis on maa­ilmakirjanduse üks tuntumaid avalauseid: „Keegi pidi Josef K. peale valetanud olema, sest ilma et ta midagi kurja oleks teinud, võeti ta ühel hommikul vahi alla.“

Järgmisel ligi 200 leheküljel talutab Tšehhi kirjanik lugejat läbi bürokraatliku õudus­unenäo, mille käigus püüab raamatu pea­tegelane Josef K. tulutult välja selgitada, milles teda süüdistatakse ja kes teda õigupoolest süüdis­tab. Kohtuprotsessi käigus purunevad Josef K. eneseaustus ja vastupanuvõime ning 31. sünnipäeval mees hukatakse, ilma et ta isegi teaks, milles seisnes süüdistus.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress