Soost tuli välja erandlik kaelavõru

Umbkaudu 8. ja 9. sajandi vahetusel ehk viikingiaja alguses Kagu-Eesti maapõue jäänud hõbeaare on erandlik nii oma sisu kui ka omapärase leiukoha tõttu.

© Mauri Kiudsoo, AI 712

MAURI KIUDSOO

2. AUGUST 2023

Enne 1866. aastat tuli Vastseliina kihelkonnast Hindi külast Juhkami talu maadelt päevavalgele Loosi I ehk Hindi aare. Aarde avastamisolude kohta on teada, et peitvarale satuti soise­le alale kuivenduskraavi kaevates, kusjuures leiukohal täheldati ka puitkonstruktsiooni olemasolu. Hõbeaare, mis koosneb peale terve sadul­otsise kaelavõru veel kolme võru katketest, olevat esialgu sisaldanud neljandagi analoogse ehte fragmente. Kui varasematel aastakümnetel on Eesti arheoloogid dateerinud Hindi aarde 7.–8. sajandisse, siis viimasel ajal on hakatud üha rohkem seda paigutama 8.–9. sajandisse.

Hindi soost leitud aardes sisalduvad sadul­otsised kaelavõrud on oma nimetuse saanud sadulat meenutava nupu järgi, mis haakub teise, kargu­peakujulise otsaga. Enim kohtab sadul­otsiseid kaelavõrusid meie lõunanaabrite juures, eriti Vidzeme keskosas ja Latgales. Samuti esineb neid Leedus, Valgevenes ja sealt edasi põhja pool kuni Oudova-Luuga jooneni.

Veetee jäljed

Viimati mainitud piirkond hõlmab Eesti idapiiri tagust ala, mis oli tollal nii kultuuriliselt kui ka keeleliselt seotud Kagu-Eestiga ning seda eelkõige tänu Peipsi-Pihkva järve valgala läbivatele vee­teedele. Nimetatud regioonist pärineb ka Hindi leiu kaelavõruga teostuse poolest kõige sarnasem eksemplar. On tõenäoline, et nimetatud kaela­võrutüüp kujunes välja peamiselt idapoolse Läti ja sellega külgnevatel Venemaa aladel, kusjuures samalaadseid ehteid on valmistatud võrdselt nii hõbedast kui ka pronksist. Üks pronksist sadul­otsaga võru on Eestist saadud ka Võrtsjärvest loodes asuvast Riuma kalmest.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress