Kalmarist leiti uhke kuldsõrmus

© https://arkeologerna.com/

ALO LÕHMUS

11. MÄRTS 2024

Rootsis Kalmari linnas läbi viidud arheoloogilistel kaevamistel leiti kokku 30 000 eset, millest üks uhkemaid on Kristuse pildiga kuldsõrmus.

Teadlaste hinnangul pärineb sõrmus 15. sajandi algusest ning sõrmuse suhtelise väiksuse põhjal otsustades on seda kandnud naisterahvas. Samalaadseid sõrmuseid on varem avastatud Upplandist, Östergötlandist ja Soomest.

Sõrmus leiti kunagisest prügiaugust, kuid on suurepäraselt säilinud.

„Arvatavasti keegi lihtsalt kaotas selle sõrmuse 500 aastat tagasi õnnetul kombel ära,“ kommenteeris väljakaevamiste juht Magnud Stibeus portaalile Arkeologerna.com.

 


Amulett on osaliselt hävinud, mistõttu see võis prügi sisse sattuda mitte kogemata, vaid tahtlikult ära visatuna.

© https://arkeologerna.com/

Sealt samast leiti ka klaasist amulett, mis arvatavasti on kuulunud palverändajale. Niisuguseid amulette on varem avastatud Taani Alsi saarelt ja neid kutsutakse selle järgi „Alsi kalliskivideks“. Kolme inimfiguuriga amulett pärineb 13. või 14. sajandist ning pidi selle omanikku kaitsma ebaõnne eest.

Kalmari vanalinnas seoses kanalisatsioonitöödega ette võetud ulatuslikud väljakaevamised tõid päevavalgele paljude ehitiste jäänused ning arvukalt üksikleide ajavahemikust 1250 – 1650. 

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress